Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Nie żyje Witold Sobociński

19 listopada 2018
Fot. Archiwum Szkoły Filmowej w Łodzi

19 listopada zmarł w Konstancinie-Jeziornie w wieku 89 lat Witold Sobociński, jeden z najwybitniejszych operatorów filmowych.

Absolwent Wydziału Operatorskiego łódzkiej Szkoły Filmowej z roku 1955, początkowo był realizatorem światła i operatorem kamery w ośrodku TVP w Łodzi (1955-59), następnie operatorem filmów dokumentalnych w Wytwórni Filmowej "Czołówka" (1959-64).

Jako autor zdjęć w filmie fabularnym debiutował w roku 1967 "Rękami do góry" Jerzego Skolimowskiego. W kolejnych latach tworzył zdjęcia do najważniejszych filmów polskich, m.in. "Wszystko na sprzedaż", "Życie rodzinne", "Trzecia część nocy", "Wesele", "Sanatorium pod Klepsydrą", "Ziemia obiecana", "Smuga cienia", "Śmierć prezydenta" i "Szpital przemienienia". W latach 80. i 90. pracował przede wszystkim za granicą, współpracował m.in. z Romanem Polańskim przy filmach "Piraci" i "Frantic" i Jerzym Skolimowskim przy "Wiosennych wodach". Jego ostatnim filmem są "Wrota Europy" w reżyserii Jerzego Wójcika z roku 1999.

Od roku 1983 do ostatnich chwil był jednym z najważniejszych wykładowców Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi, wychowawcą wielu pokoleń polskich operatorów.

Był laureatem wielu nagród filmowych, m.in. trzykrotnym laureatem nagrody za całokształt twórczości na Camerimage (ostatnią odebrał przed tygodniem), nagrody ASC (Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych), "Orła" za osiągnięcia życia, "Platynowych Lwów" w Gdyni, Nagrody Specjalnej Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC) oraz Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne.



Msza święta żałobna odprawiona zostanie we wtorek 27 listopada o godzinie 13.00 w kościele Sióstr Wizytek w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 34), po czym nastąpi złożenie urny z Prochami w grobie rodzinnym na Cmentarzu Powązki Wojskowe.

© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.