Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Andrzej Żuławski nie żyje

17 lutego 2016

17 lutego zmarł w Warszawie w wieku 75 lat Andrzej Żuławski, wybitny polski i francuski reżyser filmowy.


Karierę rozpoczynał w połowie lat 60. jako asystent Andrzeja Wajdy przy m.in. "Samsonie" i "Popiołach".

Jako samodzielny reżyser zadebiutował w roku 1967 dwoma filmami telewizyjnymi: "Pieśnią triumfującej miłości" i "Pavoncellem". Cztery lata później zrealizował "Trzecią część nocy", swój pierwszy film pełnometrażowy za który otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Munka za najlepszy debiut, rok później "Diabła".

Trzecim polskim filmem Żuławskiego miało być - realizowane w latach 1976-78 - "Na srebrnym globie", jednak jego produkcja została brutalnie przerwana decyzją ówczesnych władz. Po tych wydarzeniach Żuławski przeniósł się do Francji, gdzie zrealizował osiem swoich filmów, m.in. "Opętanie" (nagroda aktorska w Cannes dla Isabelle Adjani), "Kobietę publiczną", "Narwaną miłość", "Moje noce są piękniejsze niż twoje dni" i "Borysa Godunowa".

Pod koniec lat 80. Żuławski zaczął powracać do Polski, co zaowocowało ukończeniem (montażem ocalałych fragmentów filmu) w roku 1987 "Na srebrnym globie" oraz realizacją w roku 1996 "Szamanki". Później zajął się przede wszystkim literaturą, był autorem kilkunastu powieści i quasi-dzienników.

W minionym roku, po 15 lat przerwy, zrealizował w Portugalii swój ostatni film "Kosmos", ekranizację powieści Witolda Gombrowicza. Za jego reżyserię został nagrodzony na festiwalu w Locarno.

© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.