Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Nowości wydawnicze: Kieślowski po latach

16 września 2016

Podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni odbędzie się premiera 300 stronicowej dwujęzycznej, polsko-angielskiej, bogato ilustrowanej książki "Kieślowski po latach. W zwierciadle opinii i wspomnień".

Inicjatorzy i redaktorzy publikacji Stanisław Zawiśliński i Krystyna Zamysłowska prezentują w niej wybór różnorodnych wspomnień i opinii o twórcy filmowego "Dekalogu", które pojawiły się w publikacjach krajowych i zagranicznych na przestrzeni ostatnich 20 lat. Przypominają ciekawe wypowiedzi współpracowników reżysera, opinie znanych filmoznawców, filozofów, pisarzy, teologów - reprezentantów różnych pokoleń odbiorców sztuki filmowej. Przywoływane są w książce m.in. refleksje ks. prof. Józefa Tischnera, Krzysztofa Zanussiego, Adama Zagajewskiego, Krzysztofa Piesiewicza, Paula Coatesa , Marii Kornatowskiej, Marion Doering, a także fragmenty ważnych dyskusji nt. kina Kieślowskiego, które odbyły się m.in. w Katowicach (2011) oraz podczas Berlinale 2011 (z udziałem m.in. Wima Wendersa, Petera Cowie, Agnieszki Holland , Andreasa Veiela). Specjalne teksty na potrzeby książki przygotowały m.in. autorki cenionych książek o kinie Kieślowskiego - prof. Anette Indsdorf z Uniwersytetu Columbia i dr Margarete Wach z Niemiec. Pierwsza z nich pisze dlaczego amerykańscy kinomani pozostają pod urokiem kina Kieślowskiego, druga o jego epigonach i spadkobiercach. Natomiast biograf reżysera, Stanisław Zawiśliński kończy swój artykuł pytaniem : czy Kieślowski nie zasługuje w Polsce na coś więcej i czy Polska, którą tak rozsławiał i rozsławia nadal nie jest mu czegoś winna?. Apeluje: stwórzmy Instytut Kieślowskiego. Jest potrzebny bardziej niż kiedykolwiek przedtem.

W książce zamieszczono też blok artykułów dokumentujący "wędrówki z Kieślowskim", czyli poświęcone mu i jego twórczości wystawy, retrospektywy, sympozja (w tym imprezy tegoroczne, które miały miejsce m.in. w Hiszpanii, Rzymie, Pekinie, Szanghaju, Tokio, Meksyku).

W ostatnim rozdziale książki znajdują się teksty o nieznanych dotąd fragmentach życia Krzysztofa Kieślowskiego - m.in. jego studenckiej współpracy z Lechosławem Trzęsowskim oraz o niezrealizowanych projektach filmowych. Umieszczono też materiały o laureatach najważniejszych nagród filmowych noszących imię Kieślowskiego, bibliografię oraz kalendarium życie i twórczości.

Zarówno teksty, jak i zaprezentowane w książce materiały ilustracyjne - w większości szerzej nieznane, niekiedy po raz pierwszy publikowane (np. nowe plakaty Andrzeja Pągowskiego), archiwalne zdjęcia, liczne plakaty przeglądów sympozjów i retrospektyw, okładki książek i albumów poświęconych reżyserowi (z lat 1996-2015), składaja się na nowy jego wizerunek. Zapewne nie ostatni.


Premiera publikacji odbędzie się, 21 września o godz. 14 w filmowej ksiegarni Gdyńskiego Centrum Filmowego, pl. Grunwaldzki 2. Spotkanie poprowadzi Jerzy Armata.

© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.