Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Rozpoczyna się 31. Tarnowska Nagroda Filmowa

19 kwietnia 2017

W najbliższy piątek, 21 kwietnia rozpocznie się 31. Tarnowska Nagroda Filmowa - festiwal wybranych polskich filmów fabularnych, jedna z najstarszych imprez poświęconych polskiej kinematografii.
Do konkursu wybranych zostało się 12 tytułów:


Tegoroczne prace jury odbędą się pod przewodnictwem reżysera Feliksa Falka, a skład jurorski uzupełniają: Maria Magdalena Gierat, szefowa krakowskiego Kina pod Baranami, Krystyna Latała, przewodnicząca Rady Kultury Miasta Tarnowa, Marian Dziędziel, znakomity aktor teatralny i filmowy, Paweł Felis, dziennikarz i krytyk filmowy oraz Zbigniew Wichłacz, ceniony operator filmowy, dziekan Wydziału Operatorskiego PWSTviT w Łodzi.

Konkurs o Nagrodę Grand Prix - Statuetkę Maszkarona, Nagrodę Publiczności i Nagrodę Jury Młodzieżowego oraz nagrody pieniężne, uzupełnią specjalne pokazy filmów polskich młodych twórców, adeptów Studia Munka i Szkoły Wajdy/Wajda Studio. Wśród nich m.in. wyróżnione i nagradzane na festiwalach: "Baraż", "Polonez", "Trzy rozmowy o życiu", "Hitler w operze", "Koniec świata" czy "Ślimaki".

W tym roku podczas festiwalu odbędzie się cykl wydarzeń poświęconych Andrzejowi Wajdzie - wyjątkowemu twórcy, który wyznaczył kształt polskiej kinematografii. Jego twórczość realizowała się na wielu płaszczyznach sztuki, bardzo mocno wpływając na naszą kulturę narodową. Przedstawione zostaną m.in. filmy inspirowane sztuką i polskim malarstwem. Tym fascynacjom poświęcony jest ostatni dokument "Andrzej Wajda. Moje inspiracje" (2016). Charakter bilansu artystycznego (choć niepełnego, bo do czasu ekranizacji "Pana Tadeusza") nosi także "Kredyt i debet. Andrzej Wajda o sobie" (1999), ale najbardziej frapującym dokumentem poświęconym Mistrzowi jest tryptyk Stanisława Janickiego "Marzenia są ciekawsze" (1999), gdzie Wajda opowiada o projektach, które - z bardzo różnych powodów - nie doszły do skutku. Na pokazie specjalnym zostanie również zaprezentowany ostatni film fabularny Wajdy - "Powidoki".

Z osobą reżysera związane są też wystawy prezentowane podczas 31. TNF. Od 5 kwietnia w Galerii TCK (Rynek 5 - w siedzibie głównej organizatora festiwalu) można zwiedzać wystawy: "Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym" czy "Andrzej Wajda. Szkicownik". Na pl. Sobieskiego, w przestrzeni miejskiej od 13 kwietnia zafunkcjonuje wystawa plenerowa "Andrzej Wajda. 40/90".

Wystawy w ramach TNF uzupełni również ekspozycja plakatów oraz okładek płytowych znakomitego grafika Lecha Majewskiego, autora plakatu artystycznego tegorocznego festiwalu. Wernisaż wystawy z udziałem autora odbędzie się 21 kwietnia w BWA w Tarnowie (Słowackiego 1).

Podobnie jak w latach poprzednich festiwalowi towarzyszy obszerna sekcja dziecięca. W cyklu Filmy Młodego Widza odbędą się pokazy i konkurs filmów animowanych dla dzieci, które będą oceniane przez Jury Dziecięce (w sumie 21 bajek). Zaprzyjaźniony poznański festiwal Wędrujące Ale Kino! przedstawi dzieciom i młodzieży filmy "Za niebieskimi drzwiami" i " Miss Impossible", a w weekendowe przedpołudnia (22, 23, 29 kwietnia) w "Marzeniu" przedstawione zostaną kultowe pozycje dla dzieci ze Studia Filmów Rysunkowych z Bielska-Białej, które w tym roku obchodzi swój jubileusz 70-lecia.

31. edycja Tarnowskiej Nagrody Filmowej zainaugurowana zostanie koncertem w sali kina "Marzenie" 21 kwietnia. Po oficjalnej części sceną zawładnie fantastyczny gitarowy duet Marek Napiórkowski i Artur Lesicki, którzy zaprezentują zjawiskowe tematy z niezapomnianych obrazów filmowych. Koncert "Celuloid" (płyta o tym samym tytule ukazała się w 2015 r.) to hołd dla najpiękniejszych melodii napisanych przez polskich kompozytorów muzyki filmowej, które nigdy wcześniej nie brzmiały tak szlachetnie.

Na zakończenie festiwalu, 29 kwietnia 2017 r. w sali kina "Marzenie" odbędzie się Gala Wręczenia Nagród 31. TNF, którą muzycznie uświetni koncert zatytułowany "Henryk Wars Songs" w wykonaniu Jana Ptaszyna Wróblewskiego i jego sekstetu. Podczas koncertu nie zabraknie znanych tytułów, jak choćby "Seksapil", "Już nie zapomnisz mnie", "Na pierwszy znak", w znakomitych jazzowych aranżacjach i równie mistrzowskim wykonaniu zespołu człowieka legendy - wielkiego Jana Ptaszyna Wróblewskiego.

Od dwunastu lat Kapituła TNF przyznaje Nagrodę za całokształt i wkład w polską kinematografię. Decyzją Kapituły 31. TNF, tegorocznym laureatem tej Nagrody został wybitny aktor teatralny i filmowy Janusz Gajos.


Więcej informacji na oficjalnej stronie festiwalu.

© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.