Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Nie żyje Piotr Szulkin

5 sierpnia 2018

3 sierpnia zmarł w Warszawie w wieku 68 lat Piotr Szulkin, jeden z najoryginalniejszych polskich reżyserów filmowych.

Absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi, debiutował w roku 1975 krótkometrażowym filmem "Dziewcę z ciortem", nagrodzonym m.in. w Mannheim i Krakowie. W kolejnych latach realizował filmy animowane i dokumentalne oraz spektakle Teatru Telewizji, m.in. w 1978 roku wyreżyserował dokument "Kobiety pracujące", który zdobył Grand Prix w Oberhausen.
W roku 1979 wyreżyserował "Golema", swój pierwszy pełnometrażowy film fabularny, za który otrzymał m.in. nagrodę za debiut reżyserski w Gdańsku, Nagrodę im. Andrzeja Munka oraz Grand Prix festiwalu filmów fantastycznych w Madrycie. W kolejnych latach zrealizował jeszcze 3 filmy utrzymane w konwencji fantastyki naukowej: "Wojnę światów – następne stulecie", "O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji", "Ga, ga. Chwała bohaterom". W latach 90. wyreżyserował "Feminę" i znakomity krótki metraż "Mięso (Ironica)" nagrodzony w Krakowie i Oberhausen. Swój ostatni film - adaptację "Ubu Króla" Alfreda Jarry'ego - zrealizował w roku 2003.
Zajmował się także reżyserią teatralną, gościnnie występował w filmach (m.in. w "Szpitalu przemienienia" Edwarda Żebrowskiego i "Lawie" Tadeusza Konwickiego), był autorem powieści, także malował.

© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
e-teatr.plAnna GostkowskaInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych