Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Biała Kobra dla "ostatniego bastionu wolności w Ameryce"

24 listopada 2018

"Desert Coffee" Mikaela Lypinskiego najlepszym filmem zakończonego dziś w Łodzi 28. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.
Niespełna godzinny dokument to opowieść o Slab City - osadzie na pustyni w południowej Kalifornii, przy lotniczej bazie amerykańskiej armii, gdzie mieszkańcy żyją bez bieżącej wody i prądu. Główny bohater - Rob - nie znosi kawy, ale codziennie wstaje o 6 rano, żeby przygotować ją dla kilkunastu stałych bywalców swojej kawiarni - "ostatniego bastionu wolności w Ameryce".

Jury - w składzie: Tomasz Majewski, Katarzyna Mąka-Malatyńska, Michał Oleszczyk, Piotr Mikucki, Paweł Wysoczański - nagrodziło film Lypinskiego za "dociekliwy i pozbawiony sentymentalizmu portret alternatywnej ludzkiej wspólnoty, w której celowe ograniczenie potrzeb konsumpcyjnych każe zapytać o nasz własny stosunek do współczesnego świata".
Reżyser otrzymał Grand Prix Nagrodę Miasta Łodzi w wysokości 15 tys. zł oraz statuetkę Białej Kobry.

Jurorzy konkursu filmowego przyznali również następujące nagrody:

  • Nagroda Cierpliwe oko im. Kazimierza Karabasza w wysokości 10 tys. zł ufundowana przez Narodowe Centrum Kultury: Grzegorz Brzozowski za film "Obcy na mojej kanapie" za zaskakującą, dowcipną i wielowymiarową relację z czterech spotkań międzyludzkich i międzykulturowych, w trakcie których zjawisko polskiej gościnności ulega jednoczesnej afirmacji i przedefiniowaniu.
  • Nagroda im. Aleksandra Kamińskiego za przezwyciężanie zagrożeń w wysokości 7 tys. zł: Rafał Łysak za film "Miłość bezwarunkowa" za subtelność w pokazywaniu różnic, za autentyzm w ich przezwyciężaniu.
  • Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich w wysokości 5 tys. zł.: Magdalena Imielska za film "Miłość i puste słowa" za dyskretnie prowadzoną, głęboką i kompletną filmową analizę relacji ludzkich w obliczu długotrwałej i nieuleczalnej choroby, jednocześnie refleksyjną i dramatyczną.
  • Medal Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense: Maria Zmarz-Koczanowicz za film "Notatki z życia. Edward Żebrowski" za film o Edwardzie Bernsteinie-Żebrowskim, reżyserze poszukującym tajemnicy zła, autorze filmu "Szpital Przemienienia" traktującego o Zagładzie, człowieku głęboko doświadczonym przez los i polityczną historię.
  • Wyróżnienia: Katarzyna Trzaska za film "Wieś pływających krów" za niebanalne i pełne humoru ujęcie tematu spotkania międzykulturowego oraz Anna Gawlita za "Krzyżoki" za twórczą kontynuację wspaniałej tradycji polskiego dokumentu kreacyjnego w filmie, który obrazuje wagę i moc rytuału.

Jury konkursu reportaży telewizyjnych w składzie: Beata Hyży-Czołpińska, Agnieszka Obszańska i Zbigniew Wichłacz przyznało następujące nagrody:

  • Nagroda dla Najlepszego Reportażu: Anna Barańska-Całek za film "Osaczona we własnym domu" za ukazanie ważnego i aktualnego tematu- przejmującego losu człowieka w sytuacji permanentnego zagrożenia w konfrontacji z niewydolnym wymiarem sprawiedliwości.
  • Marek Sygacz za film "Afrin. Zdradził nas świat" za poruszające ukazanie losów małej społeczności uwikłanej w długoletni konflikt zbrojny.
  • Wyróżnienie - nagroda rzeczowa od Uniwersytetu III Wieku im. Heleny Kretz: Sylwia Nieckarz za film "Wiara… nadzieja… miłość…" za to, że "wiara - góry przenosi, nadzieja - umiera ostatnia, a miłość - jest najważniejsza".

28. Festiwal Mediów odbywał się w dniach 20-24 listopada 2018 w Łodzi - w Muzeum Kinematografii, które jest organizatorem wydarzenia oraz w Fabryce Sztuki. Widzowie zobaczyli prawie sto filmów dokumentalnych i reportaży telewizyjnych. Prezentowane były m.in. dokumentalne nowości z Polski i świata, filmy dokumentalne Grzegorza Królikiewicza, Kazimierza Karabasza oraz unikaty z Wytwórni Filmów Oświatowych.

© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plAnna GostkowskaInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego