Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Zwycięzcy Cinergii

5 grudnia 2018

W sobotę 1 grudnia odbyło się uroczyste zakończenie tegorocznej edycji 23. Forum Kina Europejskiego CINERGIA w Łodzi, które uświetnił pokaz najnowszego filmu Agnieszki Smoczyńskiej „Fuga” oraz krótkometrażowy film w reżyserii Morgane Polański „Pieszczota”. Poznaliśmy laureatów wszystkich nagród i wyróżnień Festiwalu.

Nagrody w Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich
W Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich o tytuł najlepszego obrazu i statuetkę Kryształowego Jabłka rywalizowało 11 różnych formalnie i gatunkowo produkcji: były to filmy fabularne, animowane i dokumentalne. Oceniało je Jury pod przewodnictwem Jana Jakuba Kolskiego, którego najnowszy film „Ułaskawienie” otworzył tegoroczną CINERGIĘ. Towarzyszyli mu aktorka Edyta Olszówka, reżyser i scenarzysta Marcin Borchardt i pisarz Łukasz Orbitowski. Jury przyznało nagrodę główną filmowi dokumentalnemu „Over the Limit” w reżyserii Marty Prus, który w emocjonalny sposób opowiada o psychicznych kosztach, jakie niesie ze sobą uprawianie wyczynowego sportu. Pokazuje, jak dążenie do mistrzostwa łączy się z brutalnym hartowaniem charakteru zawodniczki. W uzasadnieniu Jury mogliśmy przeczytać: Za głębokie i pełne taktu sportretowanie bohaterki filmu. Za umiejętność zachowania dystansu. Za prostotę i skuteczność formy.
Wyróżnienie w tym konkursie otrzymał również film „Call Me Tony” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego. W tym przypadku Jury tak uzasadniło swój werdykt: Za poruszającą opowieść o człowieku. Za powściągliwość formalną i wiarę w widza. Za zdolność do empatii.
Specjalna nagroda dla najlepszego operatora debiutującego w pełnym metrażu ufundowana przez firmę Heliograf, została przyznana Adamowi Suzinowi za film „Over the Limit” Marty Prus.

Laureaci Konkursu Europejskich Debiutów i Filmów Drugich
Jury Konkursu Europejskich Debiutów i Filmów Drugich obradowało pod przewodnictwem reżysera i wykładowcy Łódzkiej Szkoły Filmowej, Łukasza Barczyka, a towarzyszyli mu aktorka Katarzyna Herman, kompozytor i muzyk Mikołaj Trzaska i producent Mikołaj Pokromski. Spośród 10 europejskich tytułów Jury Kryształową Łódką uhonorowało duński film „Winni” w reżyserii Gustava Möllera, trzymający w napięciu, pełen nieoczywistych zwrotów akcji thriller, w którym reżyser zręcznie prowadzi grę psychologiczną z widzem, budując gęstą atmosferę z oszczędnych, starannie wyważonych środków. Jak Jury tej sekcji motywowało swój wybór? Za niezwykłe pokazanie jak najmniejszymi, najskromniejszymi i szlachetnymi środkami opowiedzieć o rzeczach najważniejszych. Za pokazanie człowieka, który na naszych oczach walcząc o życie obcego, odzyskuje swoją utraconą duszę.
Jury przyznało też wyróżnienie 23. FKE CINERGIA duńsko-szwedzkiej koprodukcji "Granica". Reżyser Ali Abbasi. Jurorzy przyznali to wyróżnienie również z uzasadnieniem: Za poczucie humoru i dziką wyobraźnię. Za stworzenie magicznej rzeczywistości, za mieszanie gatunków od horrorów po baśń. Za umiejętne dotknięcie historycznych ran w intensywny metaforyczny sposób. Za odwagę.

Nagroda Specjalna Virako - Monopolis
Partner 23. FKE CINERGIA, firma Virako - Monopolis przyznała swoją nagrodę specjalną dla Najlepszej Aktorki 2018 za kreacje w filmach "7 uczuć" Marka Koterskiego i „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej, Gabrieli Muskale.

Laureaci Złotych Glanów
Tradycyjnie już, zostały wręczone również Złote Glany - nagrody o szczególnym charakterze, ponieważ otrzymują je twórcy niezależni, artyści bezkompromisowi, często idący pod prąd i zawsze wierni swoim zasadom. Na Gali otwarcia festiwalu została ona przyznana wyjątkowemu aktorowi Piotrowi Fronczewskiemu, zaś podczas wieczoru zamknięcia nagrodę otrzymali: Jarosław Kamiński - wybitny montażysta, pedagog Szkoły Filmowej w Łodzi, współautor kilkudziesięciu polskich filmów fabularnych, seriali telewizyjnych i filmów dokumentalnych. Wśród nich są takie głośne obrazy jak m.in. oscarowa "Ida" oraz „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego. Jarosław Kamiński otrzymał Złotego Glana za: „konsekwentne rozwijanie sztuki montażu na światowym poziomie oraz pracę dydaktyczną, które zaowocowały sukcesem kina polskiego na międzynarodowych festiwalach i zainteresowanie publiczności”.
Podczas finałowego wieczoru Złotego Glana odebrał również Mikołaj Trzaska - związany z Trójmiastem saksofonista, klarnecista basowy i kompozytor, uważany za ikonę jazzowej awangardy w Polsce. Autor muzyki do filmów m.in. Wojciecha Smarzowskiego „Dom zły”, „Róża”, „Drogówka”. Mikołaj Trzaska został laureatem Złotego Glana za: „niezwykłą muzyczną intuicję i talent, który z właściwą sobie uczciwością i determinacją łączy muzyczne przestrzenie zbiorowej wyobraźni Polaków i innych narodów”.

Wybór publiczności FKE CINERGIA
Swoje nagrody w plebiscycie przyznała także festiwalowa publiczność. W Konkursie Europejskich Debiutów i Filmów Drugich widzom CINERGII spośród konkursowych tytułów najbardziej przypadł do gustu film “Winni” (reż. Gustav Mölle). Natomiast w Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich publiczność na pierwszym miejscu wyróżniła film „Córka trenera” (reż. Łukasz Grzegorzek).

Konkurs Polskiej Piosenki Filmowej „KamerTon”
Słuchacze Radia Łódź tegorocznym Złotym KamerTonem uhonorowali piosenkę Korteza "Stare drzewa”, która powstała do filmu „Kamerdyner” w reżyserii Filipa Bajona.


23. edycja Forum Kina Europejskiego Cinergia to ponad 90 tytułów filmowych, 130 projekcji, ponad 10 premier polskich oraz 40 łódzkich. Konkursy dla twórców z Polski i Europy, spotkania z mistrzami i muzyczne wydarzenia towarzyszące. Goście z Polski i zagranicy. Za nami wizyty wybitnych artystów, panele dyskusyjne z udziałem Jerzego Stuhra - Ambasadora tegorocznej edycji, wystawa fotograficzna Janusza Gajosa, koncert wirtuoza Nigela Kennedy’ego. Widzowie mieli okazję wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu, jakim był pokaz dzieła filmowego wszech czasów: „Szachista” w reżyserii Raymonda Bernarda z muzyką na żywo w opracowaniu Hani Rani. Uczciliśmy trzydzieste urodziny kultowego „Cinema Paradiso” Giuseppe Tornatore specjalnym pokazem filmu z taśmy 35 mm w obecności odtwórcy roli małego Toto, Salvatore Cascio. Widzowie mieli okazje do spotkań m.in.: z Siergiejem Dworcewojem i Samal Jesljamową - twórcami nagrodzonej w Cannes „Ajki”, Morgane Polański, Sereną Jennings, Antonio Morabito. Podczas Forum odbyła się premiera wyjątkowej polsko-amerykańskiej koprodukcji „Kto napisze naszą historię” w reżyserii Roberty Grossman. To fabularyzowany film dokumentalny o słynnym, odnalezionym po latach podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego, który współprodukowała Nancy Spielberg.
Zapraszamy za rok! 24. FKE CINERGIA odbędzie się w dniach 22 - 30 listopada.

© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency