Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

41 polskich filmów w konkursach Krakowskiego Festiwalu Filmowego

18 kwietnia 2014

Organizatorzy 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który odbędzie się w dniach 25 maja - 1 czerwca, ogłosili listy filmów, które będą prezentowane w ramach czterech festiwalowych konkursów. Ogółem na festiwalu zaprezentowanych zostanie 99 filmów, z czego 42 tytuły to filmy polskie.


- Krakowski Festiwal Filmowy to zwierciadło naszego kina w obszarze, w którym odnosimy największe sukcesy na świecie - mówi Krzysztof Gierat, dyrektor Festiwalu. - Konkurs polski wzbudza rokrocznie największe emocje. Nic dziwnego, to tu zaczynają swoje międzynarodowe kariery ci, którzy zwyciężą lub zostaną w gąszczu propozycji dostrzeżeni przez zagranicznych gości.

W tym roku utrzymuje się trend, który zaczął się krystalizować podczas poprzednich edycji krakowskiego festiwalu - polscy filmowcy wolą kręcić za granicą. Efekt bywa spektakularny, jak w filmie "6 kroków", który dokumentuje teorię sześciu stopni oddalenia, lub w poruszającym obrazie "Samuel" fabularzysty Jana Kidawy-Błońskiego, który musiał swojego bohatera i bohatera polskiej ziemi odnaleźć w Izraelu, czy wreszcie w "Efekcie domina", bardzo aktualnej w kontekście wydarzeń na Ukrainie opowieści o miłości w zapomnianej przez świat Abchazji. Film dokumentalny to doskonałe narzędzie do zwrócenia uwagi na ludzi z marginesu, wykluczonych na własne życzenie lub wyrokami historii, a polscy twórcy sięgają po to narzędzie umiejętnie i z wyczuciem. W programie 54. edycji KFF znajdą się filmy o najprostszej radości istnienia ("To tylko marzenia"), o walce o życie ("Salon sióstr W."), o potrzebie pozostawienia po sobie śladu ("One Man Show") czy o odpowiedzialności za drugą istotę ("Werka"). Film dokumentalny to także pryzmat, przez który obserwuje się rzeczywistość. To było największą siłą filmów Krzysztofa Kieślowskiego, Wojciecha Wiszniewskiego czy Kazimierza Karabasza. Młodzi twórcy podążają ich śladem, z ironią przypatrując się polskiej potrzebie hołdowania historycznym zwycięstwom ("Ze wsi Grunwald"), złośliwie portretując walkę płci ("Sonda o mężczyznach") czy nostalgicznie żegnając odchodzący na zawsze cyrk objazdowy ("Nóż w wozie").

- Fabularna część konkursu powinna zadowolić tych, którzy uskarżali się, że polskie fabuły krótkometrażowe są szkolnymi wprawkami operatorskimi czy etiudami aktorskimi, podczas gdy na świecie shorty z udziałem wybitnych aktorów wychodzą spod rąk dojrzałych twórców. Tymczasem mamy takie filmy w Polsce. - mówi Barbara Orlicz-Szczypuła, dyrektor Biura Programowego. - Doskonałe propozycje przesłały szkoły: z Katowic ("Źle nam z oczu patrzy"), z Łodzi ("Fragmenty"), ze Szkoły Wajdy ("Mleczny brat"), ze Studia Munka ("Ojcze masz"), a nawet z Białegostoku ("Franek").

W części konkursu poświęconej animacji pojawią się nowe filmy mistrzów oraz ich uczniów - Piotr Dumała przywiezie "Hipopotamy", Jerzy Kucia - "Fugę na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż".



Oto pełna lista wszystkich filmów polskich, które walczyć będą o nagrody w Konkursie Polskim.

Filmy dokumentalne:


Filmy fabularne:


Filmy animowane:

© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.