Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

COMME DES ROIS

 • Tytuł polski: KRÓLOWIE ŻYCIA
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Francja
 • Rok produkcji:
  1996
 • Gatunek:
  Komedia
 • Język:
  francuski
 • Barwny, 94 min

Wkrótce po upadku muru berlińskiego dwaj bracia: Roman i Edek Kowalscy opuszczają Polskę i emigrują do Paryża, gdzie pragną "żyć jak królowie". Roman, wieczny student, który spędził na uniwersytecie 10 lat, ale żadnego wydziału nie skończył, jest pełen optymizmu i życiowej energii, traktuje życie jak przygodę. Młodszy brat, cichy i nieśmiały Edek, pozostawał zawsze w cieniu Romana, zdając się na jego decyzje. Także i teraz nie sprzeciwia się bratu, choć nie bardzo wierzy w jego zapewnienia. Rzeczywistość potwierdza, niestety, jego obawy. We Francji bracia Kowalscy żyją w biedzie, myślą nawet o powrocie do Polski. Za ostatnie oszczędności Edek kupuje w końcu bilet powrotny. Na lotnisku Roman przypadkowo zauważa kierowcę w liberii rozpytującego pasażerów o Olafa Nielsena, islandzkiego reżysera. Obrotny emigrant błyskawicznie wykorzystuje sytuację i podaje się za jego tłumacza i asystenta. Jako islandzkiego gościa przedstawia ... Edka, który - choć z przerażeniem - zaczyna grać wyznaczoną mu rolę. Limuzyna wiezie obu oszustów do luksusowego hotelu w Reims, gdzie odbywa się międzynarodowy festiwal filmowy. Niedawni biedacy wchodzą w świat wielkich pieniędzy, gwiazd ekranu, eleganckich bankietów i wyszukanych manier. Najadłszy się do syta, chcą się dyskretnie ulotnić, ale ponieważ przyjazd prawdziwego Nielsena się opóźnia, postanawiają pożyć jeszcze parę dni tak, jak to sobie kiedyś wyobrażali. Ponieważ nikt z obecnych nie mówi po polsku, obaj bracia mogą udawać, że ich rodzimy język to równie obcy festiwalowym gościom islandzki. Film Nielsena staje się jednym z pretendentów do głównej nagrody i Edek-Olaf zaczyna robić furorę jako "objawienie" europejskiego kina. Otoczony nimbem geniuszu, bez trudu podbija serce słynnej aktorki, Elizabeth Adams. Roman próbuje tymczasem sprzedać "jego" film przybyłym na festiwal dystrybutorom z różnych krajów, pobierając sporą zaliczkę w gotówce od każdej umowy. Ale kiedy dzieło Islandczyka zdobywa festiwalowe laury, a jego faktyczny twórca pojawia się w końcu w Reims, nad głowami braci Kowalskich zbierają się czarne chmury.
Urok tej sympatycznej i bezpretensjonalnej komedii objawia się stopniowo: to, co w pierwszych minutach wydaje się bzdurną amatorszczyzną, w miarę rozwoju akcji wciąga i nieodparcie bawi. "Królowie życia" opowiadają o najnowszej fali polskich emigrantów, ale bez rozszarpywania narodowych ran i patriotycznych rozterek. Z przymrużeniem oka ukazują też świat filmowego biznesu. "Królowie życia" to fabularny debiut pracującego wcześniej głównie dla telewizji Francois Velle'a. Pomysłodawcą filmu i odtwórcą roli Romana jest natomiast Polak Mariusz Pujszo, aktor, absolwent studium aktorskiego przy Teatrze Wybrzeże, znany m.in. z seriali "Wakacje" i "Białe tango". Od 1981 r. mieszka we Francji, gdzie przez wiele lat trudno mu było przebić się w zawodzie, najpierw z powodu nieznajomości francuskiego, później - obcego akcentu. Był jednak uparty: dużo statystował, zagrał także kilka małych ról. Nie mogąc się doczekać na sukces, sam zaczął pisać dla siebie scenariusz. O swoim pomyśle opowiedział Francois Velle'owi, u którego akurat grał w serialu. Reżyser zainteresował się historią i po przeróbkach scenariuszowych zdołał namówić do udziału w "Królach życia" paru znanych aktorów francuskich kina: Maruschkę Detmers, Stephane'a Freissa i Thierry'ego Lhermitte'a. Film spodobał się nie tylko we Francji. Prawa do scenariusza kupili także Amerykanie. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 06:25:17
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych