Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GOYA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  ZSRR, NRD
 • Rok produkcji:
  1971
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • Język:
  niemiecki
 • Barwny, 130 min (cz. I - 79 min , cz. II - 51 min ),

Zrealizowany w koprodukcji niemiecko-rosyjskiej filmowy portret geniusza europejskiego malarstwa, wybitnego kolorysty. Jego dzieła stały się jednym z głównych źródeł inspiracji symbolistów i ekspresjonistów. Artysta miał przeogromny wpływ na całą sztukę europejską XIX wieku. Powstał bogaty i wysmakowany plastycznie film o twórczości i życiu na hiszpańskim dworze wybitnego malarza. Twórcy odsłaniają tajemnice jego sztuki i geniuszu, przedstawiają dramat artysty zatroskanego o losy narodu hiszpańskiego uwikłanego w wojnę. Francisco Goya (1746-1828), hiszpański malarz, grafik, jeden z najwybitniejszych twórców XVIII i XIX wieku. Jego twórczość przechodziła fazy późnego baroku przez dworskie malarstwo rokokowe do realizmu, ekspresji i fantastycznej symboliki. Największych osiągnięć malarskich Goya dokonał w dziedzinie portretu. Jednym z najbardziej uznanych przez koneserów sztuki obrazów jest grupowy portret Karola IV w otoczeniu rodziny. Francisco Goya osiadł w Madrycie w 1773 roku. Dwadzieścia sześć lat później zostaje powołany do pełnienia służby nadwornego malarza króla Karola IV. Żyje w Hiszpanii pod władzą absolutyzmu, religijnego fanatyzmu i przesądów. Targany rozterkami wewnętrznymi, nie mając możliwości swobodnych sądów i wypowiedzi, ucieka się w swej twórczości do tradycyjnej alegorii. Dzieła Goi zdobią pałace najznakomitszych hiszpańskich rodzin. Wielki artysta obraca się w kręgach arystokracji, ale nigdy nie zapomina, że sam pochodzi z ludu. Wewnętrzny konflikt pomiędzy lojalnością wobec króla a wiernością swoim korzeniom pogłębia się coraz bardziej. Przebywając na dworze królewskim Goya jest świadkiem intryg i bezwzględnych knowań. Jest w pełni świadomy katastrofalnej sytuacji w kraju. Coraz bardziej targany wewnętrznymi niepokojami znajduje wsparcie w najbliższym współpracowniku i przyjacielu. Augustin Esteve kontaktuje go z hiszpańskimi patriotami. Wśród nich jest śpiewaczka Maria Rosario, która jako pierwsza zostaje oczyszczona z zarzutów przed trybunałem świętej inkwizycji. Największą miłością Goi jest piękna księżna de Alba, którą poznaje na królewskim dworze. Uwiecznia ukochaną na płótnach jako Maję. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

 • Reżyseria
  Konrad Wolf
   
 • Scenariusz
  Angel Wagenstein
  na podstawie powieści Leona Feuchtwangera
 • Zdjęcia
  Werner Bergmann
   
  Konstantin Ryżow
   
 • Scenografia
  Alfred Hirschmeier
   
  Walerij Jurkiewicz
   
 • Muzyka
  Kara Karajew
   
  Faradsh Karajew
   
 • Obsada aktorska
  Donatas Banionis
  Goya
  Olivera Katarina
  księżna Cayetana de Alba
  Fred Duren
  malarz Augusto Esteve
  Tatiana Łołowa
  królowa Maria Luiza
  Rolf Hoppe
  król Karol IV
  Wielki Inkwizytor
  Migel Bermudez
  Wolfgang Kieling
  Manuel Godow, pierwszy minister
  don Diego, sekretarz św. Inkwizycji
2017.02.11 06:25:27
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl