Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TODLICHER IRRTUM

 • Tytuł polski: BŁĄD SZERYFA
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  NRD
 • Rok produkcji:
  1970
 • Język:
  niemiecki
 • Barwny,

Rok 1896, Windriver City. Allison, agent generalny Wyoming Oil Company, rozpoczyna poszukiwanie nafty w rezerwacie indiańskim bez zgody rządu. Jego działania wieńczy powodzenie, ze znalezienia ropy cieszą się także wegetujący w rezerwacie Indianie, którzy wierzą, że biali okażą się uczciwi i podzielą się z nimi zyskami zgodnie z zawartą umową. Ale biali sieją terror: pięciu wodzów indiańskich ginie z rąk rewolwerowców Allisona, który jest zdania, że udział otrzymać może tylko człowiek żywy... Grę naftowego bossa zaczyna rozumieć jeden z indiańskich wodzów - Shave Head, który wzywa na pomoc swego przyrodniego brata - trapera Chrisa Howarda, syna białej kobiety, żyjącej zdala od indiańskich siedzib. Chris po przybyciu do miasteczka przyjmuje pracę pomocnika szeryfa. Tymczasem Allison czuje się zagrożony, bowiem ślady morderców prowadzą w kierunku obozu poszukiwaczy nafty, a poza tym Indianie coraz gwałtowniej żądają dotrzymania umowy o udziale w zyskach, co więcej - ze stolicy przybyć ma komisja śledcza w celu zbadania sprawy bezprawnych wierceń na terenach indiańskich. Allison inscenizuje więc morderstwo indiańskiego agenta McLaurina tak, by winę przypisano Czarnemu Tomahawkowi, wodza indiańskiego zamordowanego już wczesniej przez jednego z rewolwerowców. Równocześnie Allison organizuje podpalenie obozu poszukiwaczy, aby obarczając winą za to Indian, przekonać komisję o ich wrogiej działalności. W walce z bandytami Allisona ginie Chris Howard. Allison będzie musiał odejść, ale komisja, w której biorą udział przedstawiciele koncernów naftowych, rozpocznie wkrótce rozmowy z jego następcami...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

 • Reżyseria
  Konrad Petzold
   
 • Współpraca reżyserska
   
 • Scenariusz
  Günter Karl
   
  Rolf Römer
   
 • Zdjęcia
  Eberhard Borkmann
   
 • Scenografia
  Heinz Röske
   
 • Muzyka
  Wilhelm Neef
   
 • Obsada aktorska
  Gojko Mitić
  Shave Head
  Armin Mueller-Stahl
  Chris Howard
  Annekathrin Bürger
  Caroline
  Jessebee
  Kati Bus
  White Leaf
  Rolf Hoppe
  Allison
  Hank Jackson
  Stefan Lisewski
  Ten Eyck
2017.02.11 06:31:11
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman