Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POŁONEZ OGINSKOGO

 • Tytuł polski: POLONEZ OGIŃSKIEGO
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  ZSRR
 • Rok produkcji:
  1971
 • Gatunek:
  Film wojenny
 • Język:
  rosyjski
 • Czarno-biały, 2380 m,

Białoruś, pierwsze miesiące wojny. Dziesięcioletni sierota, Wasylek, zarabia na życie wędrując z wioski do wioski i grając na skrzypcach. Podczas jednej ze swych wędrówek spotyka w lesie partyzantów, którzy mają wysadzić w powietrze pobliski wiadukt kolejowy. Chłopiec pomaga im wykonać zadanie, odwracając uwagę niemieckich strażników wygrywaniem skocznych melodyjek. W ten sposób Wasylek trafia do oddziału partyzantów, a jeden z nich - Maksym - staje się jego przybranym ojcem. Jemu właśnie powierza dowództwo nowe zadanie: Niemcy zgromadzili na stacji kolejowej duży transport amunicji i sprzętu; należy przekazać bombę zegarową pewnemu kolejarzowi, współpracującemu z partyzantami. W łachmanach żebraka - ślepca i niemowy - idzie Maksym do miasteczka: prowadzi go Wasylek niosąc bombę ukrytą w futerale na skrzypce. Nie zastają kolejarza. Maksym decyduje się więc sam przedostać na stację i podłożyć bombę. Gęsto rozstawione posterunki nie przepuszczają jednak nikogo na tereny dworca, a znaleziony w końcu tunel jest tak wąski, że może się nim przeczołgać jedynie Wasylek. Chłopcu udaje się podłożyć bombę i wkrótce niemiecki transport staje w płomieniach. Niemcy urządzają obławę, wśród aresztowanych jest Maksym. Wasylek trafia do kościoła, gdzie ukrywa go polski organista Franek. Polak, oczarowany talentem muzycznym chłopca, wyrwie go także z rąk gestapo i pomoże przedostać się do partyzantów, którzy brawurowym atakiem odbiją Maksyma i innych więźniów. ... W wiele lat po wojnie na konkursie im.H.Wieniawskiego w Poznaniu młody radziecki skrzypek Wasilij Rynkowicz gra poloneza Ogińskiego. Siedzący na widowni Franek ze wzruszeniem rozpoznaje w nim chłopca, którego w czasie wojny uczył pierwszych taktów tego właśnie utworu ...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

 • Reżyseria
  Lew Gołub
   
 • Scenariusz
  Konstantin Gubarewicz
   
 • Zdjęcia
  Grigorij Masalski
   
 • Scenografia
  Wiaczesław Kubarew
   
 • Muzyka
  Gienrich Wagner
   
 • Obsada aktorska
  Ilja Cukker
  Wasylek
  Giennadij Juchtin
  Maksym
  organista
  Elew Eskoła
  komendant Kuntz
  Olgierd Szalkonis
  gestapowiec
2017.02.11 06:49:58
© 1998-2017 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi. Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor