Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

THE MAGIC OF THE BIG BLUE. SEVEN CONTINENTS

  • Tytuł polski: MAGIA WIELKIEGO BŁĘKITU. SIEDEM KONTYNENTÓW
  • Serial dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2011
  • Gatunek:
    Film przyrodniczy
  • Barwny, odcinki x ok. 43 min

Dokument doskonale oddający piękno podwodnego świata. Zrealizowany przez Polaka Darka Sepioło, któremu udało się połączyć pasję nurkowania i profesjonalną fotografię. Siedem filmowych opowieści z siedmiu kontynentów to niezwykła podróż pokazana oczami człowieka, który potrafi przed nami odkryć wyjątkowość najpiękniejszych miejsc ukrytych pod powierzchnią wody. Od ławicy kilkuset barakud rozświetlonych porannym słońcem przy rafach Papui Nowej Gwinei, przez spotkanie z 4 - metrowym lampartem morskim przy majestatycznych górach lodowych Antarktyki, aż po wielkie polowanie na sardynki u wybrzeży RPA każde ujęcie, każda scena hipnotyzuje i zadziwia widza. Głębiny mórz i oceanów przyciągają ciszą i zjawiskowym pięknem, kto raz uległ ich urokowi wie, że wielki błękit przyciąga jak magnes.

Odcinek 1: Egzotyczna Azja. Azja to największy z kontynentów. Na południowo - wschodnim skraju tworzy łańcuchy archipelagów. Wystrzeliły one ponad fale w wyniku charakterystycznej dla tego regionu, gwałtownej działalności wulkanicznej. Łańcuchy górskie, które pozostały pod powierzchnią wody, pokrywają tętniące życiem rafy koralowe. Tu podziwiamy najbardziej oszałamiające dzieła natury. To królestwo dziwacznie wyglądających i doskonale przystosowanych a zarazem pięknych stworzeń. Ten podwodny świat na każdym kroku skrywa tajemnice. Na zachodnim skraju Oceanu Spokojnego leżą Filipiny. Ponad siedem tysięcy wysp powstało w wyniku erupcji wulkanów. Znajdują się one na obszarze zwanym pierścieniem ognia. Na wyspy chętnie przybywają nurkowie z całego świata pragnący zbadać tysiące kilometrów kwadratowych raf. Poznamy życie błazeneków, ryby udającej fragment wodorostu, pławikoników, węży morskich. W wodach otaczających wyspę Apo znajduje się skarb Filipin. Rafa koralowa, która pokrywa 30 kilometrów kwadratowych dna i należy do największych takich formacji na Ziemi. Linia brzegowa Filipin jest dwukrotnie dłuższa od wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Mnóstwo tutaj plaż, a miłośnicy morza uważają te okolice za raj. Wielu badaczy sądzi, że daleko nam do zgłębienia wszystkich tajemnic mórz.
Odcinek 2: Australia i Oceania. Oceania jest częścią Pacyfiku obejmującą Australię oraz ponad 7 tysięcy wysp rozsianych na akwenie wielkości Europy. W sąsiedztwie leży Australia, a obok znajduje się najpotężniejsza rafa koralowa na Ziemi. Jej wielobarwni mieszkańcy tworzą morską dżunglę, żyjąc wśród najstarszych na świecie koralowych ogrodów. Rafy zapewniają czystość oceanom i skrywają tajemnicze wciąż nieznane ludzkości stwory. W zachodniej części Pacyfiku docieramy do zachodnich Karolinów, należących do republiki Palau. W skład tego archipelagu wchodzi ponad 250 wysepek. W wodach otaczających wyspy kryją się potomkowie twórców tych raf. Koralowce, pośród których żyje wiele innych stworzeń, wykorzystują najróżniejsze środowiska. Tutaj możemy podziwiać ogromne bogactwo gatunków i form tych zwierząt. Zachodnie Karoliny przyciągają nurków z całego świata, dla których szczególnym wyzwaniem jest Blue Corner - jedno z najwspanialszych na świecie miejsc do nurkowania. Kolejny tajemniczy świat na wyspach spowija mrok. To system jaskiń Chandelier Cave. I jest jeszcze olbrzymia wyspa Nowa Gwinea, która rozciąga się na południowy wschód od Karolin i którą ukształtowały wielkie wulkany wznoszące się na wysokość ponad dwóch tysięcy metrów.
Odcinek 3: Olśniewająca Ameryka Południowa. Wyspy Galapagos: zagubione na Pacyfiku, oddalone o tysiąc kilometrów od brzegów Ameryki Południowej. Jego osobliwi mieszkańcy zainspirowali Darwina do stworzenia teorii ewolucji. Przybyli tu przypadkiem; z czasem ulegli zdumiewającej przemianie. Przystosowali się do tutejszych warunków i dlatego tylko tu znajdziemy takie dziwaczne stwory. Wody otaczające wyspy również tętnią życiem. Zamieszkały tu stworzenia, które poradzą sobie w trudnych warunkach. Pomiędzy wulkanicznymi szczytami Andów leży Quito, stolica Ekwadoru. Plemię Qiutu założyło miasto tysiące lat temu. Zostało podbite przez Inków, a w XVI wieku przez hiszpańskich konkwistadorów. Dziś podziwiamy tutaj wielokulturową społeczność. Stworzyli ją ludzie, którzy trafili tu w kolejnych epokach i zachowali własne tradycje. Archipelag Wysp Galapagos składa się trzynastu dużych wysp i wielu mniejszych. Powstały w wyniku erupcji podwodnych wulkanów. Najstarsze mają pięć milionów lat, młodsze zaledwie milion. Wyspy leżą na Pacyfiku, w miejscu, gdzie spotykają się trzy ważne prądy morskie. W przybrzeżnych wodach odkrywamy niezwykłą menażerię. Wiele gatunków, które dotarły do tego odległego zakątka, wyewoluowało w nowe formy niespotykane nigdzie indziej na Ziemi. W płytkich wodach przybrzeżnych uchatki łapią ryby, ośmiornice, kałamarnice i skorupiaki. Jak na bajeczną krainę przystało, na Galapagos żyją smoki, które należą do rodziny legwanów. To również raj dla wielu gatunków ptaków. A symbolem tych wysp stały się żółwie słoniowe.
Odcinek 4: Piękna Europa. Pod powierzchnią Atlantyku ciągną się najwyższe góry na Ziemi. Tam, gdzie ich szczyty wynurzyły się z fal, utworzyły Azory, archipelag oddalony o 1200 kilometrów od Europy. Dzisiaj są portugalską prowincją. Wyspy przyciągają największych mieszkańców mórz. Azory tworzy dziewięć wysp. Wyrastają z Grzbietu Śródatlantyckiego, podwodnego łańcucha górskiego, który powstał z magmy wydobywającej się z górnego płaszcza Ziemi w miejscu styku płyt tektonicznych. Florę i faunę wysp tworzy 60 endemicznych gatunków oraz setki roślin przywiezionych przez osadników. W labiryncie wąwozów i jaskiń zwierzęta morskie chronią się przed silnymi prądami. Rozpiętość ramion rozgwiazdy dochodzi do pół metra. Papugoryba ubarwieniem przypomina cyrkowca. Strzępiel zmaga się z prądem. Długość kaszalotów dochodzi do 18 metrów, waga do 45 ton. Grindwale na stałe mieszkają wokół Azorów. Te bogate wody żywiły mieszkańców archipelagu i zainspirowały wiele miejscowych tradycji. Dziś w przystani cumują żeglarze, którzy pływają dla przyjemności.
Odcinek 5: Oszałamiająca Afryka. Południowo - zachodni kraniec Afryki oblewają chłodne wody Atlantyku. Na Półwyspie Przylądkowym od dawna osiedlali się ludzie, którzy żyli z morza. Europejski etap historii Kapsztadu rozpoczął się w 1652 roku, gdy zbudowano tu przystań dla żaglowców zdążających na Daleki Wschód po egzotyczne towary. Nadbrzeże Wiktorii i Alfreda przyciąga rzesze turystów. Na Półwyspie Przylądkowym zwykle szaleją tu sztormy. Sześć kilometrów od brzegu, na skałach, wylegują się tysiące uchatek karłowatych. Mają jednak groźnych sąsiadów. Dwie wyspy rozdziela głęboka cieśnina nazywana doliną rekinów. Tak liczne stado uchatek karłowatych przyciąga żarłacze białe. Seszele leżą 1500 kilometrów od wschodnich brzegów Afryki, na południe od równika. Obmywają je ciepłe wody Oceanu Indyjskiego. Archipelag Seszele składa się ze 115 wysp. Od dawna interesowały żeglarzy. Łączna powierzchnia nie przekracza wielkości małego miasta, ale są rozproszone na akwenie większym od Republiki Południowej Afryki. Izolacja na Oceanie Indyjskim pomogła w zachowaniu naturalnego piękna. Za plażami rozciąga się raj, w którym znajdziemy ponad 700 gatunków roślin. Co dziesiąty z nich jest endemitem. Konieczność zachowania tego unikatowego ekosystemu dostrzegli pierwsi francuscy osadnicy, którzy przybyli tutaj w 18 - tym wieku. Dziś ponad połowę powierzchni wysp objęto ochroną.
Odcinek 6: Tajemnicza Ameryka Północna. Na południu kontynentu Półwysep Jukatan tworzy naturalną barierę pomiędzy Zatoką Meksykańską, a ciepłymi wodami Morza Karaibskiego. Tutaj kryją się najstarsze i najgłębiej ukryte tajemnice. Ten zachwycający labirynt jaskiń nie ujawnił jeszcze wszystkich sekretów, a niegdyś pochłaniał ludzkie istnienia. W przybrzeżnych wodach odkrywamy osobliwe formy życia. Playa del Carmen rozciąga się na krańcu półwyspu. Obmywana szmaragdowymi wodami Morza Karaibskiego jest rajem pod meksykańskim słońcem. Znaczną część Jukatanu porasta dżungla. Z gęstej roślinności wynurzają się starożytne budowle. Ruiny dawnej cywilizacji Majów. Jeśli ktoś szuka jeszcze większych tajemnic, nie musi podążać w głąb dżungli. Wystarczy, że sprawdzi tuż pod stopami. Pod ziemią rozciąga się fascynujący świat. Oto jedna z największych na świecie sieć jaskiń podwodnych. Wyspy Revillagigedo znajdują się 400 kilometrów od wybrzeża, na Pacyfiku. Archipelag obejmuje cztery wulkaniczne szczyty wynurzające się z oceanu. Aby tu dotrzeć, trzeba płynąć całą dobę. Lecz dzięki izolacji występuje tu wiele endemicznych gatunków. Wyspy bywają nazywane Małym Meksykańskim Galapagos. Na okolicznych wodach założono rezerwat morski. Najmniejsza z wysp, Roca Partida, ma zaledwie sto metrów długości, 8 metrów szerokości i wystaje 30 metrów ponad fale. Biały kolor zawdzięcza guanu, które pozostawiły pokolenia gniazdujących tu ptaków.
Odcinek 7: Niesamowita Antarktyka. Antarktyka to kraina skrajności, rozciągająca się wokół południowego bieguna Ziemi. W królestwie mrozu szaleją wiatry. Znajdziemy tu ośnieżone szczyty, zimny ocean i olbrzymie góry lodowe. Ten niezwykły świat pobudza wyobraźnię, lecz został odkryty zaledwie 200 lat temu. W okowach mrozu nieliczne formy życia zmagają się z przeciwnościami. Zdołają tu przetrwać wyjątkowe gatunki. Znajdujemy je na lądzie i w lodowatym oceanie. Poznamy prawdziwych twardzieli. Zobaczymy zdumiewające dzieła przyrody. Poznamy nadzwyczajne mechanizmy adaptacyjne i osobliwe formy, jakie przyjmują władcy lodowego królestwa. Tierra del Fuego, czyli Ziemia Ognista, stanowi południowy skraj Ameryki Południowej. Ten archipelag, oddzielony od kontynentu Cieśniną Magellana, jest ostatnim przystankiem w podróży do najbardziej ekstremalnego regionu Ziemi: Antarktyki. Południowy kraniec kontynentu stanowi Przylądek Horn. Opłynięcie go jest jednym z największych wyzwań dla żeglarzy. Szaleją tu jedne z najsilniejszych wiatrów na Ziemi, nazywane ryczącymi czterdziestkami i wyjącymi pięćdziesiątkami. Budziły przerażenie wśród marynarzy, którzy musieli pokonać tę trasę, aby dotrzeć do zachodnich wybrzeży Ameryki. Antarktyka pozostała jednym z niewielu dziewiczych obszarów na Ziemi. Promienie słoneczne odbijają się od rozległych połaci lodu i zapewniają na powierzchni temperaturę około zera stopni Celsjusza. W głębi kontynentu odnotowano jedne z najniższych temperatur na Ziemi. Chociaż latem bywa czasem minus 35 stopni, a zimą poniżej minus 70, rozkwita tu życie, między innymi na Antarktydzie spotykamy siedem gatunków pingwinów.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 04:14:48
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.