Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DETEKTYW POWSTANIA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2016
  • Barwny, 27 min

Zygmunt Walkowski to ten, któremu dokumentaliści i oczywiście widzowie zawdzięczają trzyczęściową Kronikę Powstania Warszawskiego. Scenariusz napisali historyk, prof. Władysław Jewsiewicki i operator BiP - u, Stefan Bagiński, ale to p. Zygmunt, archiwista WFDiF, ustalał z jakiej dzielnicy i konkretnych miejsc są poszczególne ujęcia powstańczych operatorów i częściowo kto jest kim. Te czynności były niezbędne w porządkowaniu przypadkowo pociętego materiału filmowego, który w magazynie wytwórni przeleżał wiele lat. Cięto te materiały na potrzeby filmu "Zakazane piosenki" i wielokrotnie później. To Zygmunt Walkowski jeszcze pod koniec lat 80. , na łamach gazety Stolica zamieszczał zdjęcia i apelował do czytelników o pomoc w rozszyfrowaniu powstańczych kadrów. Potrafi każde zdjęcie z powstania przyporządkować do miejsca w Warszawie. To on odkrył w archiwach amerykańskich zdjęcia lotnicze robione tuż po powstaniu i sprowadził je do Polski. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.08.01 01:01:06
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski