Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POWSTANIE WIELKOPOLSKIE. MOST NA NOTECI

  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2015
  • Barwny, 36 min

    Lokacje: Osiek nad Notecią, Wałcz

27 grudnia 1918 w Poznaniu wybuchło powstanie przeciw Niemcom. Jednak Polacy na terenie północnej Wielkopolski, w niektórych powiatach stanowili zaledwie jedną piątą ludności. Między innymi z tego powodu organizacja powstańcza na tych terenach napotykała na znaczne trudności. Jedynym nieopanowanym terenem była Piła i jej najbliżej okolice, z uwagi na stacjonujący tam bardzo silny garnizon niemiecki. Aby uchronić zdobyte w walkach tereny przed zajęciem ich przez wojska pilskiego garnizonu, strategicznym obiektem był most na Noteci w Białośliwiu. Stąd sztab wojsk powstańczych wpadł na pomysł, że trzeba natychmiast unieszkodliwić ten obiekt.
Rozkaz zajęcia mostu, otrzymał porucznik Maksymilian Bartsch. Wcześniej był on oficerem armii pruskiej z pilskiego 149 pułku piechoty, odznaczony został nawet krzyżem żelaznym. Jednak po wybuchu powstania przedostał się do oddziałów powstańczych i walczył o niepodległość Polski, niejednokrotnie przeciwko dawnym towarzyszom broni. Bartsch, z racji swoich doświadczeń, świetnie władał językiem niemieckim, doskonale orientował się też w sytuacji w pruskiej armii...
Powstańcy w północnej Wielkopolsce, jako ci zdecydowanie mniej liczni i słabiej uzbrojeni niż przeciwnik, bardzo często posługiwali się fortelem. Tak również postąpiono w przypadku mostu w Białośliwiu.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:36:26
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.