Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GRZECHY DZIECIŃSTWA

  • Film fabularny - telewizyjny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1980
  • Premiera:
    1984. 11. 02
  • Gatunek:
    Film psychologiczny, Film kostiumowy, Film dla dzieci (młodzieży)
  • Barwny, 2020 m, 67 min

Adaptacja noweli Bolesława Prusa, uhonorowana Nagrodą Publiczności i wyróżnieniem jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Gijon (1981) i Główną Nagrodą na Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Tomar w Hiszpanii w 1982 roku.
Przystępując do realizacji "Grzechów...", Krzysztof Nowak był niemal debiutantem. Miał za sobą kilkanaście filmów dokumentalnych i animowanych oraz kameralny film telewizyjny pt. "Lęk przestrzeni". Kostiumy, historyczne rekwizyty, sceny zbiorowe, dziecięcy aktorzy były dlań zupełną nowością. Musiał też borykać się z licznymi trudnościami technicznymi i organizacyjnymi. I tak np. w szkole sprzed ponad stu lat "zagrały" książki i zeszyty kupione w pierwszej lepszej księgarni, a w klasie zabrakło nawet portretu cara Aleksandra. Reżyser i operator "stanęli na głowie", by ukryć te braki. Ich sukces jest tym większy, że pomimo tak siermiężnych warunków opowiedzieli przejmującą historię o chłopcu samotnym i zagubionym pośród otaczającej go agresywności i obojętności.

Lata 70-te XIX wieku. 12-letni Kazio Leśniewski, syn plenipotenta majątku młodo owdowiałej hrabiny, kipi nadmiarem energii życiowej. Kiedy polując na jastrzębia podpala oborę, hrabina decyduje, że należy oddać chłopca do szkoły w mieście.
W Siedlcach Kazio nie przykłada się zbytnio do nauki, traktuje szkołę jako przedłużenie okresu zabaw; liczy na pomoc kolegów. Któregoś dnia staje w obronie maltretowanego przez klasę garbuska Józia, zyskując wdzięczność i przyjaźń kaleki. Kazio bagatelizuje jednak te uczucia. Wkrótce potem Józio umiera po wypadku; od jego ojca Leśniewski otrzymuje pokaźny zbiór książek.
Lektura przenosi chłopca w inny świat, w którym nie ma już miejsca dla szkolnych kolegów, przyziemnych spraw. Otrzymawszy promocję Kazio jedzie na wakacje do domu. Czuje się coraz bardziej osamotniony, szuka przyjaźni. Dziecięcą miłością obdarza hrabiankę Łonie upatrując w niej właściwą odbiorczynię romantycznych i rycerskich gestów. Nieco później poznaje nieślubnego syna pomywaczki dworskiej, Walka, który stanowi obiekt okrutnych żartów ze strony parobków. Okazuje mu współczucie; to wystarcza, by Wałek przywiązał się do starszego chłopca.
Zabawy i spacery z Lonią przybierają charakter coraz bardziej intymny. Pod wpływem kpin dziewczynki Kazio odpędza od siebie Walka; zgodnie z radą złośliwych parobków odtrącany przez wszystkich malec wyrusza w świat. Tego samego dnia do hrabiny dociera wiadomość o niepokojących zabawach córki. Dama decyduje, że Kazio ma natychmiast wrócić do Siedlec. Unosząc się honorem Leśniewski wymawia pracę i zamierza wyjechać z całą rodziną. Wskutek nadmiaru przeżyć Kazio zapada na ciężką chorobę, w trakcie której wydaje mu się, że on, Józio i Walek stanowią jedną osobę i że "to wszystko już było". Pogrążona w tępej rozpaczy pomywaczka odwiedza go codziennie, próbując dowiedzieć się szczegółów o zniknięciu synka.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
GRZECHY DZIECIŃSTWA
Nowela
AutorBolesław Prus

Nagrody
schowaj

  • 1981
    Gijon (MFF dla Dzieci i Młodzieży)-Nagroda Jury
  • 1981
    Gijon (MFF dla Dzieci i Młodzieży)-Nagroda Publiczności
  • 1982
    Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda za debiut reżyserski
    wyróżnienie za debiut pełnometrażowy
  • 1983
    Tomar (MFF)-I Nagroda
  • 1984
    Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Brązowe Koziołki
    8 Ogólnopolski Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży (5-8.08)
  • 1984
    Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Poznańskie Koziołki za zdjęcia
2024.03.01 02:04:53
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.