Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DAMAGE

 • Tytuł polski: SKAZA
 • Tytuł alternatywny: FATALE
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Wielka Brytania, Francja
 • Rok produkcji:
  1992
 • Język:
  angielski
 • Barwny, 107 min

Miłość w filmach Louisa Malle'a rzadko bywa czystą, bezinteresowną radością. Częściej jest dręczącym uwikłaniem, walką przeciw czemuś, buntem, przekraczaniem barier i zakazów. Bohaterowie "Skazy" ulegają takiej właśnie ostrej, niszczącej namiętności. Ich obsesyjna miłość, a właściwie seksualna pasja, która wdziera się w ich życie, rozsadza burżuazyjne konwenanse, które dotąd rządziły ich życiem. Czy jednak przynosi szczęście? Ich twarze rzadko rozjaśnia uśmiech. Kochają się gwałtownie, w milczeniu, jakby cierpieli i nie mogli znaleźć ukojenia. Miłość trawi ich od wewnątrz, męczy niczym narkotyczne uzależnienie. A wszystko zaczyna się zwyczajnie. 50-letni Stephen Flemming, parlamentarzysta i podsekretarz stanu z nadziejami na stanowisko ministerialne, podczas przyjęcia w ambasadzie francuskiej poznaje młodą dziewczynę, Annę Barton, córkę dyplomaty. Atrakcyjna brunetka o nieodgadnionym wyrazie twarzy, okazuje się przyjaciółką jego syna, Martyna. Konwencjonalna rozmowa, kilka spojrzeń i oboje ulegają wzajemnej fascynacji. Przy pierwszej nadarzającej się okazji dochodzi między nimi do namiętnego zbliżenia. Ale dziewczyna nosi w sobie bolesną tajemnicę. Kiedyś wielka, kazirodcza miłość do niej zniszczyła jej brata, który popełnił samobójstwo. To wydarzenie naznaczyło trwale jej psychikę. "Ludzie ze skazą są niebezpieczni, wiedzą, że przetrwają" - mówi któregoś dnia Stephenowi, jakby przeczuwała dalszy bieg wydarzeń. Choć Martyn poważnie myśli o Annie jako o przyszłej żonie i czyni przygotowania do ślubu, Stephen nie potrafi zrezygnować ze schadzek z dziewczyną, tworząc z własnym synem uczuciowy trójkąt. Ma nadzieję, że uda mu się utrzymać związek w konwencjonalnych ramach, bez naruszania doskonale zorganizowanego życia osobistego i zawodowego. Czarująca, inteligentna żona, syn rokujący duże nadzieje jako dziennikarz, dorastająca córka, luksusowy dom, piękna wiejska posiadłość i, oczywiście, własna kariera to - niewątpliwie - zbyt duża cena za chwile szaleństwa. Ale erotyczna obsesja szybko bierze górę nad rozsądkiem. Spotkania z kochanką stają się coraz częstsze. Stephen gotów jest rozwieść się z żoną, ale Anna nie chce porzucić Martyna. Nie rezygnuje też ze związku ze Stephenem, któremu wręcza klucze do garsoniery. Ale któregoś dnia ich romans wychodzi na jaw, doprowadzając do tragedii. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
Powieść Josephine Hart
Powieść
AutorJosephine Hart
2017.02.11 06:10:16
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plAnna GostkowskaInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego