Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ELVESZETT ILLUZIOK

 • Tytuł polski: STRACONE ZŁUDZENIA
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Węgry
 • Rok produkcji:
  1982
 • Gatunek:
  Film obyczajowy
 • Barwny, 103 min

Uwspółcześniona adaptacja drugiej części znanej powieści Honoriusza Balzaka. Akcja filmu toczy się w 1968 roku w Budapeszcie. Prowincjusz Laszlo Sordi, były student teologii i niedoszły ksiądz, marzy o wielkiej karierze literackiej. By wcielić marzenia w czyn przyjeżdża do stolicy, gdzie właśnie przeniesiono służbowo Livię Barsony - jego dużo starszą kochankę. Chłopak ma nadzieję, że wpływowa kuzynka Livii pomoże mu w karierze. Jego mrzonki jednak szybko się rozwiewają. Pozostawiony sam sobie Laszlo wynajmuje obskórny pokój i musi zarabiać na utrzymanie jako listonosz. Pomimo to nie załamuje się. W bibliotece poznaje Andrasa Daniela (w tej roi Bogusław Linda), młodego intelektualistę, który postanawia mu pomóc. Pożycza trochę gotówki, pomaga znaleźć lepsze lokum. W wydawnictwie, gdzie Sordi składa swój rękopis, zawiera znajomość z Istvanem Luszto, dziennikarzem popularnego pisma "Kronika". To dzięki niemu nieznany nikomu prowincjusz szybko zaczyna piąć się po szczeblach redaktorskiej kariery. Kolejne sukcesy okupuje jednak coraz bardziej śliskimi kompromisami. Uwikłany w towarzyskie układy, dobrowolnie ubezwłasnowolniony zawodowo, osiąga wreszcie upragniony sukces. Dużo publikuje, jego nazwisko staje się znane. Ma wszakże i wrogów, którzy zastawiają na niego pułapkę. Nagroda C.I.D.A.L.C dla Gyuli Gazdaga na Figueira da Foz International Film Festiwal w 1983 roku. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

 • Reżyseria
  Gyula Gazdag
   
 • Scenariusz
  Gyula Gazdag
   
  Miklos Gyorffy
   
 • Zdjęcia
  Miklos Jancso Jr.
   
 • Muzyka
  Istvan Martha
   
 • Obsada aktorska
  Gabor Mate
   
  Dorottya Udvaros
   
  Robert East
   
  Andras Daniel
  dziewczyna z biblioteki
2017.02.11 06:11:42
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski