Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

THE SECRET OF THE SAHARA

 • Tytuł alternatywny: IL SEGRETO DEL SAHARA
 • Tytuł polski: TAJEMNICE SAHARY
 • Serial fabularny
 • Produkcja:
  Wielka Brytania, RFN, Francja, Włochy, Szwajcaria, Hiszpania
 • Rok produkcji:
  1989
 • Barwny, 7 odcinków.

Serial zrealizowany według klasycznych reguł baśniowych, w którym dobro walczy ze złem, miłość zwycięża nienawiść i prześladowania, a w odnalezieniu legendarnego skarbu pomagają tajemnicze moce. Na planie "Tajemnic Sahary", prawdziwie europejskiej koprodukcji, spotkały się międzynarodowe gwiazdy z Michaelem Yorkiem, Benem Kingsleyem, Andie MacDowell, Mathildą May i Jeanem-Pierrem Casselem na czele. Nie zabrakło też "akcentu" polskiego - Daniela Olbrychskiego w roli Hareda. Koszty realizacji serialu sięgnęły 36 mln dolarów, sumy niebagatelnej jak na telewizyjną produkcję. Dzięki temu "Tajemnice" zachwycają niezwykłym rozmachem: pięknymi plenerami marokańskiej pustyni, pomysłowością scenografii, urodą i bogactwem kostiumów, nastrojową muzyką Ennia Morricone.
Odcinek I: W połowie lat 20. znany amerykański archeolog Desmond Jordan natrafia po latach poszukiwań na manuskrypt zdumiewającej treści. Zawiera on informacje na temat istniejącej jakoby na Saharze Mówiącej Góry. W jej wnętrzu kryją się ponoć ogromne skarby. Jordan postanawia odnaleźć niezwykłą górę. Spodziewając się licznych niebezpieczeństw, nie zgadza się, by w wyprawie towarzyszył mu jedyny syn, Philip. Chłopak ofiarowuje ojcu tresowanego sokoła, który będzie "czuwał" nad nim w drodze. Samotny powrót ptaka do domu ma oznaczać, że nad Desmondem zawisło śmiertelne zagrożenie. Na pustyni Desmond Jordan spotyka najpierw grupkę dezerterów z Legii Cudzoziemskiej, a następnie regularny oddział legionistów pod dowództwem porucznika Rykera. Jordan zna go jeszcze od czasów I wojny światowej, gdy walczyli ramię w ramię. Ryker zasłynął wówczas z niebywałego okrucieństwa wobec jeńców wojennych. W Jordanie, nie akceptującym jego metod, znalazł zdecydowanego wroga. Teraz z równą brutalnością porucznik traktuje schwytanych na pustyni dezerterów. Jednego z nich zabija, drugiego, podobnie jak Jordana, zabiera do fortu legionistów. Traktowany jak więzień, Jordan nie ma prawa opuszczać fortu. Nocą podejmuje jednak próbę ucieczki. Zabiera ze sobą nieszczęsnego dezertera, skazanego na śmierć z głodu i pragnienia. Obaj kradną dla siebie konie i znikają w bezkresie piasków. Nie wiedzą, że śladem archeologa podąża oddział ludzi wysłanych przez podstępnego kalifa Timbuktu. Zachłanny władca pragnie posiąść legendarny skarb Mówiącej Góry, a wie, że tylko Jordan może wskazać do niej drogę.
Odcinek II: Na pustyni Desmond Jordan i Orso, dezerter z Legii Cudzoziemskiej, natrafiają na oddział Czerwonych Wojowników, legendarnych mieszkańców wnętrza Mówiącej Góry i obrońców tego niezwykłego miejsca. Podążający śladem Jordana porucznik Ryker i jego ludzie zabijają większość wojowników. Schwytaną Anteę, ich królową, chce wydać na pastwę swoich żołnierzy. Dzięki pomocy Jordana dziewczynie udaje się uciec. Rozwścieczony Ryker postanawia zabić swego odwiecznego wroga w pojedynku na szpady. Ciężko ranny, musi wrócić do fortu. Desmond i Orso odjeżdżają wolno. Ich śladem podąża jednak uparcie oddział pustynnych rozbójników pod wodzą El Halema, którzy na rozkaz kalifa Timbuktu mają schwytać amerykańskiego archeologa. Obaj uciekinierzy znajdują schronienie w oazie należącej do Shalomona, żydowskiego uciekiniera z Polski, który na pustyni znalazł spokój i szczęście. Ożenił się z Arabką Yasmin, ma z nią córkę. Według niepisanego prawa w jego oazie nikogo nie może spotkać krzywda. El Halem nie chce łamać tej zasady, czeka na swe ofiary poza oazą. Nocą Desmond i Orso odjeżdżają, myląc pogonie. W pustynnym upale tracą kolejno oba konie, po długiej wędrówce sami padają ze zmęczenia. W ostatniej chwili dostrzegają wśród piasków silne światło i tłum Czerwonych Wojowników. Jordan nie ma wątpliwości: dotarł wreszcie do Mówiącej Góry.
Odcinek III: Desmond Jordan łamie zakaz Kerima i nocą dostaje się do wnętrza Mówiącej Góry. W ogromnej skalnej grocie zatrzymują go Czerwoni Wojownicy. Niewidomy strażnik góry - Hared - wydaje rozkaz zabicia intruza. Zanim umrze, królowa plemienia, Antea, chce poznać przyczyny, dla których archeolog podjął ryzyko takiej wyprawy. Jordan wyjaśnia jej, że dotarcie do Mówiącej Góry było największym marzeniem jego życia. Antea pozwala mu pozostać do rana w skalnym wnętrzu. Hared, który zgodnie z tradycją ma niebawem poślubić piękną królową, rychło odgaduje, że Antea zakochała się w przybyszu. Tymczasem w forcie porucznik Ryker zostaje zdegradowany do stopnia szeregowca za pojedynkowanie się z Jordanem. Na rozkaz swego dowódcy, majora, ma go doprowadzić do Mówiącej Góry. Z zemsty za doznane upokorzenie Ryker zabija majora na pustyni i przejmuje dowodzenie oddziałem. Całe zajście widzi z daleka El Halem. Ma nadzieję, że Ryker doprowadzi go do legendarnej góry i rusza jego śladem. Zwiedzając groty i skalne korytarze Jordan odkrywa tajemnicze światło, które na pustyni wskazywało mu drogę do Mówiącej Góry. Jego źródło kryje się na dnie podziemnego jeziora znajdującego się w jednej z jaskiń. Antea, coraz bardziej zakochana w Jordanie, spędza z nim noc. Ale za poznanie sekretu Czerwonych Wojowników i chwile szczęścia z ich władczynią Jordan będzie musiał drogo zapłacić.
Odcinek IV: Poznanie sekretu Czerwonych Wojowników - źródła tajemniczego światła, które nocą wskazywało wśród piasków drogę do Mówiącej Góry - Desmond Jordan przypłaca utratą wzroku. Wyczerpanego, bliskiego śmierci znajduje na pustyni córka Żyda Sholomona i zabiera do oazy. Pod okiem Sholomona i jego żony Yasmine Amerykanin odzyskuje siły i uczy się żyć jako ślepiec. Do Afryki przybywa tymczasem wezwany przez ojca Philip Jordan. W jednym z miast na skraju pustyni spotyka Orso, który przedstawia mu swą ukochaną, arabską tancerkę Tamamed, oraz jej podopieczną, Miriam. Postanawiają razem odnaleźć Desmonda. Do oazy przybywa tymczasem w poszukiwaniu Amerykanina El Halem i jego ludzie. Sholomon przedstawia im swego gościa jako Anglika nazwiskiem Douglas, lecz El Halem temu nie wierzy. Przekonany, że wreszcie znalazł człowieka, który zna drogę do Mówiącej Góry, zabiera Douglasa-Jordana na dwór kalifa Timbuktu. Mimo tortur Desmond z uporem twierdzi, że nie jest tym, którego poszukują i nie wie, gdzie znajduje się legendarna góra. Trafia do pałacowego więzienia. Śmiertelne niebezpieczeństwo zawisa także nad El Halemem, którego kalif chce ukarać za niewypełnienie jego rozkazu. El Halem ucieka na pustynię. Tam napotyka porucznika Rykera i swych dawnych kompanów, którzy przeszli na stronę Rykera. Razem napadają na oazę Sholomona, chcąc dowiedzieć się, czy Douglas i Jordan to ta sama osoba. Stary Żyd uparcie temu zaprzecza. Okazuje się natomiast, że gości u siebie syna Jordana - 20-letniego Philipa.
Odcinek V: Wyposażeni szczodrze na drogę przez Żyda Sholomona, Orso i Philip wyruszają, w towarzystwie Tamamed i Miriam, na ratunek Jordanowi. Na pustyni spotykają El Halema zakopanego po szyję w piasku przez okrutnego Rykera i pozostawionego tam na pewną śmierć. W zamian za uratowanie życia El Halem obiecuje pomoc w uwolnieniu Jordana z niewoli kalifa Timbuktu. Wśród wydm zauważa ich Ryker i jego ludzie. Ruszają ich śladem przekonani, że El Halem, Orso i Philip doprowadzą ich do Jordana. Tymczasem w pałacu Jordan, podający się nadal za Anglika Douglasa, leczy kalifa z dotkliwego bólu brzucha, wywołanego przejedzeniem. W zamian dostępuje różnych łask i otrzymuje tytuł nadwornego medyka. Odtąd ma się zajmować zdrowiem kalifa i mieszkańców Timbuktu. Do pałacu dostaje się potajemnie Antea. W przebraniu strażnika odwiedza nocą Jordana w jego komnacie. Swymi łzami przemywa oczy ukochanego, przywracając mu wzrok. Oboje spędzają upojną noc, ale gdy rankiem królowa Czerwonych Wojowników wymyka się z komnaty Jordana, zostaje schwytana przez ludzi kalifa. W zamian za jej uwolnienie Jordan obiecuje kalifowi wyjawienie dwóch sekretów. Pierwszym jest jego prawdziwe nazwisko, drugim - wiadomość, że nie jest ślepcem. Uradowany kalif ma nadzieję, że Jordan doprowadzi go teraz do Mówiącej Góry. Ale uwolniwszy Anteę z rąk kalifa, Jordan odmawia wskazania drogi do legendarnej góry. Na pustyni ludzie Rykera porywają Tamamed i Miriam. Gdy Orso i El Halem odnajdują ich obozowisko, rozpoczyna się zacięta walka. Ratując życie Orso Tamamed ginie od ciosu jednego z legionistów. Orso poprzysięga Rykerowi zemstę za śmierć ukochanej.
Odcinek VI: Kalif Timbuktu namawia Jordana, by wskazał mu drogę do Mówiącej Góry, obiecując w zamian bogactwo i zaszczyty, ale Amerykanin jest nieugięty. El Halem, Orso i Philip przybywają tymczasem do Timbuktu. Chcą się dostać do pałacu, lecz El Halem przekonuje ich, że we trójkę zostaną natychmiast schwytani. Sam udaje się do siedziby kalifa, który grozi mu śmiercią. By ratować skórę, El Halem oświadcza, że zna sposób, by zmusić Jordana do mówienia: wydaje jego syna, Philipa, w ręce ludzi kalifa. Chłopak trafia do pałacowego więzienia wraz z Orso i Miriam. Kalif grozi Jordanowi, że zabije jego syna, jeśli Amerykanin nie zaprowadzi go do legendarnej góry. Z opresji wybawiają Jordana i nieszczęsnych więźniów Czerwoni Wojownicy pod wodzą Antei, którzy niespodziewanie przybywają z odsieczą. W komnatach pałacu rozpoczyna się ostra walka. Chcąc się zrehabilitować, El Halem pomaga Jordanowi i jego przyjaciołom uciec z pałacu. Zamierza też zabić kalifa, ale Jordan darowuje władcy życie. Ludzie Rykera przybywają do oazy Sholomona, chcąc poznać drogę do Mówiącej Góry. Żyd odmawia, ale gdy Ryker zaczyna go brutalnie bić, przerażona Yasmine wyjawia, jak tam dotrzeć. Rozwścieczonemu Rykerowi to nie wystarcza: za upór Sholomona mści się na wszystkich mieszkańcach oazy, morduje ich i pali szałasy. Z pogromu wychodzi cało jedynie córka Yasmine i Sholomona. Zszokowaną dziewczynkę znajduje wśród wydm Jordan i jego przyjaciele. Orso postanawia pomścić wymordowanych. Samotnie rusza śladem Rykera i jego oddziału.
Odcinek VII: Porucznik Ryker i jego ludzie zmierzają do Mówiącej Góry. Ich śladem podąża Orso, który chce się zemścić za śmierć swej ukochanej, a także Sholomona i jego bliskich. Zostaje jednak schwytany i skazany na powolną śmierć z głodu, pragnienia i gorąca. W kierunku legendarnej góry wyrusza również Jordan, śpieszący z pomocą Antei i jej współbraciom. Czerwoni Wojownicy szykują się tymczasem do bitwy z ludźmi Rykera. U podnóża góry rozpoczyna się zaciekła walka. Niebawem wrogowie wdzierają się do skalnego wnętrza. Ryker, przekonany, że tajemnicze złote drzwi bronią dostępu do skarbca Czerwonych bojowników, usiłuje je sforsować. Wielki Strażnik, Hared, próbuje go powstrzymać i ginie od ciosów miecza. Do Mówiącej Góry wraca z pustyni Antea ze swym oddziałem. Dołącza do walczących, rozpoczyna śmiertelny pojedynek z Rykerem. Z pomocą przychodzi jej Jordan i to on ostatecznie rozprawia się z podłym legionistą. Gdy walka się kończy, Amerykanin poszukuje na placu boju Antei i Kerima. Znajduje ich oboje w komnacie za złotymi drzwiami. Skrywają one tajemnicze źródło światła, które jednak od dawna wydaje się "uśpione". Antea i Kerim proszą Jordana o pomoc w jego ożywieniu. Mogliby wówczas wysłać świetlny sygnał w przestworza, na odległą planetę, z której przybyli przed setkami lat i na którą znów chcieliby wrócić. Jordan nie potrafi im pomóc, przekonuje jednak, że jeśli będą tego bardzo pragnęli, ich marzenie wreszcie się spełni. Nawet nie przypuszcza, jak szybko to nastąpi.[PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

 • Reżyseria
  Alberto Negrin
   
 • Scenariusz
  Nicola Badalucco
   
  Sergio Donati
   
  Alberto Negrin
   
 • Zdjęcia
  Daniele Nannuzzi
   
 • Scenografia
  Dante Ferretti
   
 • Muzyka
  Ennio Morricone
   
 • Obsada aktorska
  Michael York
  Desmond Jordan
  Ben Kingsley
  Sholomon
  Andie MacDowell
  Anthea
  James Farentino
  kalif
  Jean-Pierre Cassel
  major de Brosse
  Hared, ślepy strażnik skarbu
  Mathilda May
  Myriam
  David Soul
  oficer Legii Cudzoziemskiej
2018.05.22 00:23:25
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor