Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DZWONY WIECZORNE. RÓŻE I KOLCE ZAKAZANEJ MIŁOŚCI

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1927
  • Premiera:
    1927. 03. 23
  • 2900 m,
    Film nie zachował się do dnia dzisiejszego.

Halina Bolska po śmierci rodziców została samotna na świecie. Smutne życie pędziło młode dziewczę, zmuszone pracą rąk swoich zarabiać na utrzymanie. Na szczęście na drodze jej życia staje Andrzej Woronecki. On ją pokochał, a ona zgodziła się wyjść za niego za mąż. Pewnego razu odbywają się w pobliżu ich majątku manewry. Halina poznaje podporucznika Karola Rendera, który zapłonął ku niej całą potęgą młodzieńczej miłości. Miłość ta jest przez Halinę odwzajemniana. Szantaże administratora majątku, Zagórskiego, powodują, że Karol zaczyna - zupełnie bezpodstawnie - podejrzewać Halinę o zdradę, po czym rzuca jej słowa obelgi i opuszcza ją. Mimo opieki męża Halina coraz bardziej zapada na zdrowiu. I wtedy pisze list wyjaśniający do ukochanego. Czyta go mąż. Dowiaduje się, że Halina nie zaznała zupełnego szczęścia u jego boku. Woronecki, ubóstwiając nad życie Halinę, nie chce być przyczyną jej nieszczęścia. Przecinając pasmo swego życia, kładzie kres cierpieniom dwóch umęczonych dusz.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

  • Reżyseria
     
  • Scenariusz
     
  • Zdjęcia
    Władysław Beme
     
  • Scenografia
    Leon Helman
     
  • Produkcja
    Emes-Film Łódź
     
  • Obsada aktorska
    Andrzej Woronecki, obywatel ziemski
    Nina Wirska
    Halina, żona Woroneckiego
    Antoni Zagórski
    administrator
    podporucznik Karol Render
    Ola Szulska
    siostra Elżbieta
    Angelo Tadecki
    lokaj
    3 role: ordynans; kelner; apasz

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
Utwór Stanisława Moniuszki
AutorStanisław Moniuszko
Nie istnieje utwór Moniuszki zatytułowany "Dzwony wieczorne". Polski Słownik Biograficzny (T. 21) podaje: "W r. 1927 w łódzkiej wytwórni nakręcono film oparty na motywach utworów Moniuszki".
2024.03.01 02:03:22
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.