Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ALPINIARZ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • 24 '

Alpiniarz" w reżyserii Jacka Jędrzejewicza mógłby być smutną opowieścią o człowieku z nieodwołalnym wyrokiem śmierci. Ale nie jest. Dokument o eks-alpiniście i eks-narkomanie, będącym nosicielem wirusa HIV, ogląda się na przekór faktom pokazywanym na ekranie z przyjemnością. Grzegorz żyje normalnie, jak sprzed czasów AIDS, a właściwie znacznie lepiej i mądrzej, bo wolny od nałogu, który skazał go na powolne umieranie. Gdy byłem narkomanem chciałem umrzeć, żeby przestało boleć. Gdy usłyszałem, że mam HIV początkowo ucieszyłem się więc, że umrę" - wspomina. Potem przyszła ogromna chęć życia, która pokonała strach. Grzegorz założył własną firmę, zatrudniającą do prac na wysokościach doświadczonych alpinistów. Malują i odnawiają kominy stojące ponad 200 m. nad ziemią. Są wśród nich aplikant prokuratury, absolwentka antropologii i więzienny klawisz", zdobywający w ten sposób całkiem niemałe pieniądze. Odrywają się w ten sposób od monotonii codziennych zajęć, obcują z niebezpieczeństwem, które towarzyszy im na każdej wyprawie, i którego brak im na dole. To obcowanie ze śmiercią , która czai się tuż, tuż za plecami podczas każdej kolejnej wspinaczki, zna Grzegorz doskonale, dlatego obcowanie z sobą - zarażonym, znosi znacznie lepiej, niż ktokolwiek inny. Żyje normalnie, o chorobie mówi ze spokojem, tłumacząc swoim pracownikom i przyjaciołom, jak powinni postępować by się nie zarazić. Ma dziewczynę, którą kocha i chce uchronić przed chorobą. Nie będzie dana im więc już nigdy fizyczna bliskość. Grzegorz doskonale wie, że najlepiej okaże jej miłość chroniąc ją przed zarażeniem się AIDS. Kiedy kamera pokazuje go razem z ukochaną, ostry, szorstki w obyciu mężczyzna zamienia się w czułego chłopca. Oswojony na co dzień ze śmiercią i strachem - bo jak mówi lęk, który dopada na wysokościach jest z gatunku największych", mówi o niej jak o nieuniknionym, spokojnie. Spokojnie informuje też współpracowników o swojej chorobie podkreślając, by uważali w przypadku zadrapań i ran, unikając z nim kontaktu. Jestem szczęśliwy ale dążę do jeszcze większego szczęścia" - mówi na koniec Grzegorz. Ilu z nas, mając znacznie więcej ku temu powodów, nigdy nie nazwało się szczęśliwymi ludźmi? Znakomite zdjęcia, których autorem jest Paweł Pełech, dopełniają w tym dokumencie perfekcyjnej całości. Jest w nim wszystko, co najważniejsze - radość i smutek, cierpienie i nadzieja. Wszystko to, co w życiu każdego z nas najważniejsze. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:19:49
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.