Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PARK

  • Film dokumentalny
  • Rok produkcji:
    1999
  • 27 '

Film z cyklu MAŁE OJCZYZNY.
W połowie XIX wieku książę Hermann von Puckler-Muskau w swoich dobrach w Bad Muskau stworzył park - jedno z największych założeń parkowych w ówczesnej Europie, nieporównywalne z żadnym innym. Napisał też książkę o ogrodnictwie, dzieło pilnie czytane w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji, w której parkach i ogrodach do dziś zresztą dostrzec można jego wpływy. Powojenne porządkowanie granic zgodnie z rozstrzygnięciami jałtańskimi sprawiło, że granica między Niemcami a Polską pobiegła wzdłuż Nysy Łużyckiej, dzieląc Bad Muskau i park P#cklera na dwie części. W latach 1947-50 Niemcy musieli opuścić utraconą część miasta -nazwaną Łęknicą - a ich miejsce zajęli Polacy przybyli głównie zza Buga i Sanu. Na zachodnim brzegu rzeki - w NRD - planowano likwidację parku przez zasiedlenie jego obszarów. Na brzegu wschodnim - w Polsce - jego 273 hektary oddano pod zarząd Lasom Państwowym. Ostatecznie jednak w NRD wycofano się z pierwotnych zamiarów i park tam ocalał. W Polsce natomiast nowi gospodarze potraktowali dzieło P#cklera, jak las: obsadzano polany i dukty całkowicie niszcząc pięknie rozplanowane założenia. Z czasem w ruinę popadły też istniejące w parku budynki. Rozebrano ogromną cieplarnię, której rozmiary podyktowało pięć rosnących w niej, wspaniałych palm. Po latach młodzi mieszkańcy Łęknicy już nawet nie zdawali sobie sprawy, że graniczący z ich miasteczkiem las kiedyś był częścią bodaj najoryginalniejszego parku Europy. Otwarcie granic w 1972 roku umożliwiające ruch bezwizowy sprawiło, że do bram Łęknicy zapukała przeszłość. Na ulicach zaczął rozbrzmiewać język, którego nie słyszało się na nich od dziesięcioleci, a który w starszych łękniczanach budził nie najlepsze uczucia. Niemieccy turyści oglądali swoje dawne domy, wchodzili do mieszkań i wspominali ich dawny wygląd, wspominali park. Jeszcze większe zmiany nastąpiły w miasteczku w latach 90. Ożywił je przygraniczny handel - zajęcie tak opłacalne, że przyciągnęło przybyszy z jeszcze dalszych niż po wojnie stron: spod Kijowa i z Bułgarii. A łękniczanie zaczęli się uczyć żyć i myśleć po nowemu. W tym nowym myśleniu znalazło się miejsce dla parku. Podjęto prace przy odtworzeniu jego pierwotnego założenia, a do kalendarza miejskich imprez wprowadzono powoli stające się lokalną tradycją Święto Parku, o którym mówi się, że jest nie nasz, ale nasz. W filmie mieszkańcy Łęknicy i Bad Muskau opowiadają o tytułowym bohaterze i jego powojennych dziejach. Starsi Polacy mówią o swoich losach i wrastaniu w nową małą ojczyznę, młodsi zaś - jak widzą rodzinne miasto i jak postrzegają jego dawnych mieszkańców, a najnowsi przybysze - o szansach, które zobaczyli nad Nysą, a których nie mają we własnym kraju. Ich opowieściom towarzyszą zdjęcia zrobione podczas Święta Parku i nakręcone w najpiękniejszych zakątkach zachodniej i wschodniej części parku, pokazujące jego niepowtarzalną urodę, a także rozmach, wyobraźnię i wrażliwość Hermanna von P#cklera, zwanego czarodziejem ogrodów.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:23:43
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.