Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

W SERCU UKRYŁ MIASTO

  • Podtytuł: LWÓW ZBIGNIEWA HERBERTA
  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • Barwny, 41 min

Zbigniew Herbert urodził się we Lwowie i w tym mieście spędził 20 lat swego życia. Wraz z rodziną w 1945 roku wyjechał do Polski. Od chwili opuszczenia lwowskiego grodu pisarz nigdy, ani w wystąpieniach publicznych, ani w swej twórczości, nie wspominał o Lwowie. Autor reportażu zastanawia się, dlaczego tak się stało. Czy to możliwe, by Zbigniew Herbert zapomniał o Lwowie? Jaką tajemnicę skrywało jego milczenie? Lwów i jego duch ukształtowały wrażliwość przyszłego poety, były tym, czym dla każdego człowieka jest "jego pejzaż horyzontalny". Wprawdzie w twórczości Zbigniewa Herberta nie ma bezpośrednich odniesień do rodzinnego miasta, ale jego specyficzna atmosfera, mentalność jego mieszkańców i właściwy lwowiakom sposób patrzenia na świat obecne są w książkach poety. "Jest w tej twórczości coś nieuchwytnego, a pochodzącego ze Lwowa" - mówi Andrej Pawłyszyn, ukraiński redaktor i wydawca. Realizatorzy reportażu udali się do Lwowa, by odnaleźć tam ludzi, którzy pamiętają Herbertów z czasów, gdy mieszkali przy ulicy Łyczakowskiej 55. Rozmowy z nimi, opowieści o dramatycznych przeżyciach związanych z okupacją sowiecką, pozwalają zrozumieć, dlaczego Zbigniew Herbert odsunął Lwów w najdalsze zakamarki swojej pamięci. "Jest coś w ludziach, którzy przeżyli we Lwowie okupacje sowieckie. Oni uciekają od wspomnień" - wyjaśnia Stanisław Adamski, niegdyś żołnierz AK, Polak, który został po wojnie w swoim rodzinnym mieście. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:24:31
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.