Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TRAKTAT O UZDRAWIANIU...

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1992
  • Barwny, 46 min

"Bilans strat państwa polskiego na 11 listopada 1918 roku: 2 miliony budynków, 4 miliony sztuk bydła, 2,5 tysiąca wysadzonych w powietrze mostów, 70 procent dzwonów kościelnych i cerkiewnych. Zniszczenia w przemyśle szacowano na 40 miliardów złotych według wartości z 1939 r.Na terenach Polski obowiązywały cztery waluty: rubel, korona, marka niemiecka i marka polska. Władysław Grabski, mianowany pod koniec 1919 roku ministrem skarbu, najpierw zajął się unifikacją waluty przez wprowadzenie nowej marki polskiej. W chwili jej ustanowienia jeden dolar wart był 110 marek. Konflikty społeczne, wojna z bolszewikami i zniszczenie kraju doprowadziły do hiperinflacji. W przeddzień reformy walutowej 1924 roku za jednego dolara płacono 9 milionów marek polskich, po jej wprowadzeniu - 5 zł i 18 gr. Od tego czasu spadki kursu były niewielkie i krótkotrwałe, a złoty aż do wybuchu II wojny światowej był walutą wymienialną na całym świecie. Film opowiada o Władysławie Grabskim i jego walce o stabilną polską złotówkę. Kuracja uzdrawiająca, jaką zastosował profesor ekonomii, dwukrotny premier, trzykrotny minister skarbu, okazała się skuteczna. On sam, zmęczony atakami ze strony Sejmu, krytykowany przez innych ekonomistów, wyobcowany jako bezpartyjny z elit politycznych, wycofał się z życia publicznego pod koniec 1925 roku i poświęcił się pracy naukowej." [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:02:38
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.