Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

W OBLĘGORKU HENRYKA SIENKIEWICZA

w PODRÓŻE LITERACKIE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1995
  • Gatunek:
    Reportaż, Film o sztuce, Film biograficzny
  • Barwny, 30 min

Szanowny Jubilacie! Złożyliśmy przed chwilą w Świątyni Pańskiej dzięki Panu Bogu za to, że społeczeństwo nasze otrzymało mistrza słowa, który wzbogacając naszą literaturę stał się chlubą kraju wobec całego cywilizowanego świata. Ale też ogół miłujący swą mowę i swój obyczaj poczuwa się do obowiązku wdzięczności, z którego wywiązując się obchodzi 25-lecie Twojej działalności literackiej i składa Ci dar wyrównujący Twoim zasługom... - powiedział biskup Ruszkiewicz wręczając w 1900 roku w Warszawie, na uroczystościach jubileuszowych Henryka Sienkiewicza tytuł własności majątku ziemskiego w Oblęgorku. Pierwsza powieść Sienkiewicza, "Na marne" ogłoszona został w "Wieńcu" jeszcze w 1872 roku, jubileusz winien zatem przypadać w roku 1897. Autor "Trylogii" zdecydował się jednak na przesunięcie uroczystości, by nie kolidowała z obchodami stulecia urodzin Adama Mickiewicza, sam zresztą zajmował się przygotowaniami owej rocznicy i doprowadził do wzniesienia w Warszawie pomnika wieszcza. Ofiarowana przez miłośników twórczości Sienkiewicza ze wszystkich trzech zaborów posiadłość ziemska w Oblęgorku, opodal Kielc, będąca kiedyś własnością hrabiowskiej rodziny Tarłów, obejmowała rozległy park z budynkiem, zwanym Halikówką i domkiem myśliwskim. Już staraniem komitetu jubileuszowego stanął wśród drzew jednopiętrowy dworek, zaprojektowany nieodpłatnie przez znanego architekta warszawskiego, Hugona Kudera. Pisarz wprowadził się tu w 1902 roku, przywożąc ze sobą bogate zbiory biblioteczne i dary jubileuszowe. Nie zamieszkał tu jednak na stale, zachowując swe mieszkanie warszawskie: traktował Oblęgorek jako rezydencję wakacyjną, goszcząc tu w lato z rodziną i przyjmując licznych przyjaciół i znajomych. Sezon 1914 roku był ostatnim w tym uroczystym zakątku. Na początku I wojny światowej Sienkiewicz opuścił kraj i osiedlił się w Verey w Szwajcarii, gdzie zmarł w 1916 roku, nie doczekawszy odrodzenia Rzeczypospolitej. Obecnie w Oblęgorku mieści się Muzeum biograficzne pisarza. Zachowały się w nim liczne sprzęty, m.in. mahoniowe biurko, przy którym napisał "Ogniem i mieczem", zbiory biblioteczne, bibeloty, rodzinne portrety, a także płótna Siemiradzkiego, Wyczółkowskiego, Styki, wreszcie - fotokopia dyplomu literackiej Nagrody Nobla. O zbiorach placówki, jej pierwszym kustoszu - synowej pisarza, oraz o prowadzonej przez placówkę pracy oświatowej opowiada wieloletni kustosz muzeum w Oblęgorku, pani Lidia Putowska. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.03.26 09:42:19
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.