Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GOLASY - KONIEC KINA TEKSTYLNEGO

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2000
 • Gatunek:
  Film o sztuce
 • 23'

Dokumentalny film o powstawaniu filmu fabularnego. Było takich już wiele, ten jest jednak wyjątkowy, wyjątkowy bowiem jest dramat psychologiczny, którego powstawanie widz będzie miał okazję obserwować. Jego twórcy sa przekonani, że zrewolucjonizuje kino, przejdzie do jego historii i odegra w niej rolę kamienia milowego, wyznacząjącego całkiem nowy etap rozwoju tej sztuki. Obraz powstał w Wytwórni Filmów Amerykańskich we Wrocławiu i jest jej drugą produkcją. Początkowo rzecz miała się dziać w pokoju nauczycielskim, który na końcu wylatywał w powietrze. Potem miejsce akcji twórcy osadzili w telewizji, która w finale także miała wylecieć w powietrze. Ostatecznie zdecydowali się na urząd. Urząd jest zwykły, niezwykłe zaś to, że pracujący w nim urzędnicy są nadzy, wszyscy - bez względu na wiek, tuszę i płeć. Skąd ten pomysł? Z Księgi Rodzaju, gdzie napisano: "... i stworzył Bóg kobietę i mężczyznę... a oboje byli nadzy... i oboje nie wstydzili się tego". Jest to więc niejako powrót do najdawniejszych źródeł ludzkości. Powrót nieodwracalny. Reżyser dramatu - Witold Świętnicki - jest przekonany, że po wejściu jego dzieła na ekrany filmowcy zrozumieją, że przyszłość kina jest właśnie w nagości i nikt już nie będzie kręcił "filmów tekstylnych". Współautor scenariusza tego wiekopomnego obrazu - Krzysztof Jaworski - podziela to przekonanie. Wprawdzie pierwszego filmu nakręconego przez ich Wytwórnię Filmów Amerykańskich nie udało się sprzedać, ten jednak, głęboko w to wierzą, pójdzie jak świeże bułeczki. Wówczas wreszcie zarobią. A wtedy Świętnicki wreszcie wyposaży wytwórnię, a przede wszystkim kupi biurko dla Jaworskiego, by siedział przy nim i odbierał telefony. Przewrotny żart, kpiarski wymysł, lecz przecież jest w nim także prawda o naszej rzeczywistości. Dziś w sztuce robi się głównie to, na co jest popyt. A zrobić można wszystko. Wystarczy dopisać odpowiednią ideologię, a wówczas nawet pornografia może stać się tym, czym nie jest.
Źródło: www.tvp.com.pl

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:14:19
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego