Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

W POSZUKIWANIU "TABU"

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2001
  • Gatunek:
    Film o sztuce
  • Barwny, 28 min

Reżyser Krzysztof Rogulski, mieszkający od ponad dwudziestu lat w Paryżu, przyjeżdża do Polski, by odnaleźć swoją pierwszą etiudę fabularną, skonfiskowaną w 1970 roku przez służbę bezpieczeństwa pod zarzutem antypolskości i propagowania syjonizmu. Szukając taśmy powraca do wydarzeń związanych z kręceniem filmu i próbuje wyjaśnić przyczyny konfiskaty. Etiuda, nosząca tytuł "Tabu", powstała w 1969 roku, pod opieką Wandy Jakubowskiej. Bodźcem do jej nakręcenia stały się dla Rogulskiego, wówczas studenta II roku łódzkiej Szkoły Filmowej, wydarzenia marca 1968 roku. Etiuda trwała ledwie 6 minut i opowiadała miłosną historię pary uciekającej przed aresztowaniem w mieście opanowanym przez milicyjny terror. W 1970 roku nieudźwiękowioną taśmę wysłano do stolicy, gdzie - w ramach współpracy uczelni artystycznych - miała być oprawiona muzyką przez któregoś ze studentów Wyższej Szkoły Muzycznej. Nigdy do tego nie doszło. Właśnie stamtąd wyszedł sygnał, że film jest antypolski. W Szkole zjawili się tajniacy. Jakubowska, choć po marcu uniemożliwiono jej działalność artystyczną i tym samym straciła swoją wcześniejszą pozycję, zdołała jednak uchronić Rogulskiego przed aresztowaniem, lecz etiudy nie uchroniła. Po trzydziestu latach Rogulski szuka śladów filmu w archiwach swojej uczelni. Odnajduje Ewę Łukasik - dziś grafika i Jerzego Matulę - reżysera i kompozytora, którzy zagrali w etiudzie. Odwiedza Jerzego Mierzejewskiego, byłego dziekana Wydziału Reżyserii Filmowej. Spotyka dawnych kolegów: Pawła Kędzierskiego, Marcela Łozińskiego i Marka Koterskiego. Pisarza Henryka Piecucha, specjalizującego się w opisywaniu działalności służb specjalnych PRL, pyta o los tego rodzaju konfiskat. Dociera wreszcie do prof. Jana Szmańdy z warszawskiej Akademii Muzycznej. Ten dobrze pamięta wydarzenia sprzed z górą trzydziestu lat. Pamięta też studenta, który miał skomponować muzykę do "Tabu". Był to Antoni Gryzik, wtedy młodzieżowy aktywista, teraz od lat mieszkający w Paryżu. Jego to właśnie obarcza odpowiedzialnością za to, co stało się etiudą. Gryzik zgadza się spotkać z Rogulskim. Niewiele to jednak wyjaśnia. Były aktywista o donos oskarża kogo innego. Filmu prawie nie pamięta, a o taśmie nic nie wie. Ze spotkań i rozmów powoli wyłania się obraz paranoicznej przeszłości, która nadal kładzie się cieniem na dniu dzisiejszym i w wielu ludziach ciągle jest żywa, bo często dramatycznie zdecydowała o ich losie. Rozmowy te i spotkania nie zbliżają jednak reżysera do odnalezienia "Tabu". Udaje mu się na koniec dotrzeć do archiwów Urzędu Ochrony Państwa... [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:27:53
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.