Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LUBLIN MOJE MIASTO

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1989
  • Barwny, 30 min

"...Wieże, bramy, dachy kościelne górujące nad miastem, już od średniowiecza zapowiadały przybywającym podróżnym, zbliżanie się do Lublina. I tak było niezmiennie do lat 60-tych XX wieku, gdy nową panoramę miasta zaczęła kształtować rozprzestrzeniona zabudowa przekraczająca najwyżej czteropiętrową dotychczas wysokość. Krajobraz Lublina zdominowały jednak bloki osiedli mieszkaniowych" Jednak film sięga w głąb przeszłości, aż do początków powstania miasta nie odżegnując się jednak od czasów dzisiejszych. Bo chociażby jedno z największych osiedli - Tatary - wywodzi swą nazwę od wsi gdzie w 1341 roku zatrzymali się Tatarzy oblegający miasto. To właśnie tutaj w Lublinie w 1569 roku na Sejmie Generalnym, zawarty został doniosły akt polityczny, unia między Koroną a Litwą zwany Unią Lubelską. W budynku tutejszego Trybunału odbywały się coroczne sesje sądów trybunalskich, w tym gmachu zmarł prawdopodobnie najwybitniejszy poeta polskiego renesansu Jan Kochanowski. Tutaj również toczy się legenda o czarciej łapie - zainscenizowana w filmie - po której pozostała pamiątka: stół z odciśniętą czarcią łapą. Zamek, to nie tylko kaplica z polichromią w stylu sztuki rusko-bizantyjskiej z roku 1418. To również, po raz pierwszy powiedziana publicznie w filmie prawda, o masowej egzekucji żołnierzy AK przez UB, dokonanej w pogestapowskim więzieniu w murach zamku lubelskiego

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:30:33
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.