Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

STUDIUM MALARZA S.

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska, Francja
  • Rok produkcji:
    1995
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • Barwny, 25 min

Zarządzał majątkiem w Domaniewicach, lecz tak nieudolnie, że zadłużył się na 4 tys. rubli. Uciekając przed sekwestrem i gniewem ojca, w 1888 roku Władysław Ślewiński opuścił kraj nie żegnając się z nikim. Zatrzymał się w Paryżu. Pewnego dnia w kawiarni Paul Gauguin zobaczył jego rysunek wykonany na serwetce. "Ma pan talent" - usłyszał początkujący malarz. Wkrótce wraz z Gauguinem i grupą innych mistrzów pędzla znalazł się w Pont-Aven w Bretanii. Ten region Francji stał mu się domem i miejscem pracy na kilka następnych lat. Po wystawie w Paryżu, którą zorganizował Zenon Przesmycki "Miriam", zdecydował się przyjechać do Polski. Tu w lutym 1905 roku w Salonie Krywulta w Warszawie otwarto wystawę jego obrazów. Przybył też na nią komornik. By uniknąć opieczętowania wszystkich dzieł zajętych na poczet długu sprzed 10 lat, rodzina Ślewińskiego zmobilizowała się i spłaciła należność. Artysta nie mógł się jednak odnaleźć w Warszawie. Skłócony ze środowiskiem plastycznym wyjechał do Poronina. Jeszcze raz potem spóbował znaleźć sobie miejsce w kraju: jakiś czas wykładał w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, ale nie mógł się porozumieć z resztą profesorów. Otworzył przy ul. Polnej własną szkołę. W końcu jednak w 1910 roku powrócił do Bretanii. Zmarł tam w 1918 roku.Film poświęcony wybitnemu postimpresjoniście, który w malarstwie chciał wyrażać świat, a nie opowiadać o nim, pokazuje miejsca pobytu artysty, fragmenty jego listów i fotografie. Opowiada o grupie malarskiej z Pont-Aven, wspomina spotkania Ślewińskiego ze Stanisławem Przybyszewskim, Augustem Strindbergiem, Janem Kasprowiczem, Tadeuszem Makowskim, Stanisławem Witkiewiczem i Witkacym. Przede wszystkim zaś prezentuje jego prace, z których każda jest dowodem na to, jak bardzo Gauguin miał rację. Pejzaże, portrety, martwe natury Ślewińskiego mają w sobie coś jedynego w swoim rodzaju. Ów specyficzny styl, w którym ważny jest nastrój, barwy i duchowość materii malarskiej.
[www.tvp.com.pl]
Film powstał przy współpracy: Senatu Republiki Francuskiej, Ambasady Francji w Warszawie i innych instytucji i osób oraz przy współudziale Fundacji Młodego Kina.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:31:02
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.