Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

VINCI

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1995
 • Gatunek:
  Film o sztuce
 • 21'

Bliskość pełnej turystycznych atrakcji Florencji sprawia, że wycieczki nieczęsto odwiedzają miejsce, gdzie w kwietniu 1452 roku przyszedł na świat Leonardo da Vinci, syn chłopki o imieniu Katarzyna i miejscowego notariusza, Piotra da Vinci. Kilka gospodarstw tworzy niewielką osadę. Tu właśnie Leonardo spędził dzieciństwo, tu objawiły się po raz pierwszy jego niezwykłe zdolności. Talent malarski i rzeźbiarski chłopca dostrzegli jego ojciec i bracia - kiedy ukończył 16 lat, posłali go na naukę do najsławniejszego wówczas mistrza malarstwa, Andrea Verocchia, do Florencji. Wywędrowawszy z rodzinnego domu Leonardo nigdy już nie powrócił w te strony. Podróżując pomiędzy Florencją, Mediolanem, Rzymem, Mantuą aż do swego ostatniego domu, zamku Cloux niedaleko Amboise, pędził Leonardo żywot artysty, myśliciela i wynalazcy. Bacznie obserwując przyrodę badał mechanizmy ruchu i siły. Swoje notatniki wypełniał dziesiątkami rysunków i projektów. Obserwując budowę i działanie ptasich skrzydeł stworzył prototyp dzisiejszej lotni, jemu również zawdzięczamy prototyp roweru, nart, stroju nurka czy broni maszynowej. W toskańskim miasteczku Vinci otwarto muzeum "Leonardino", w którym eksponowane są miniatury mechanizmów i urządzeń, wykonanych według rysunków Leonarda. Autorzy filmu zapraszają do zwiedzania tego niezwykłego muzeum.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:27:00
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman