Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZIELONA KARTA

 • Telenowela dokumentalna
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2002

Program przedstawia losy Polaków, którzy wylosowali Zieloną kartę w loterii organizowanej przez amerykański rząd. Dokument ten umożliwia im emigrację do Stanów Zjednoczonych z zapewnieniem wszelkich praw obywatelskich z wyjątkiem prawa wyborczego, a także pozwala na ubieganie się o amerykańskie obywatelstwo. Kilka pierwszych odcinków pokazuje życie bohaterów filmu przed wyjazdem do USA - czym się zajmują, jakie motywy skłoniły ich do wzięcia udziału w loterii i jakie nadzieje wiążą z emigracją. Następne zrealizowane są już za oceanem, gdzie Polonusi starają się ułożyć sobie nowe życie - jak im się to udaje, czy nie żałują swojej decyzji, czy jest im łatwiej niż w Polsce. Film jest próbą odpowiedzi na pytanie, dlaczego Polacy znów masowo emigrują. Statystyki podają, że liczba osób opuszczających obecnie kraj jest na poziomie z końca lat siedemdziesiątych i początku osiemdziesiątych, a więc duża. Czy oznacza to, że III Rzeczpospolita nie stwarza wszystkim swoim obywatelom przyzwoitych warunków egzystencji? Właśnie brakiem możliwość "godnego życia" motywuje swoją decyzję o wyjeździe większość bohaterów "Zielonej karty". Obaj reżyserzy z własnego doświadczenia wiedzą, czym jest emigracja. Jarosław Sypniewski na początku lat osiemdziesiątych zaczynał karierę na Zachodzie od statystowania w filmach fabularnych w Paryżu, Sławomir Gr#nberg sprzedawał orzeszki w Nowym Jorku. Obecnie są uznanymi reżyserami filmów dokumentalnych, pierwszy we Francji, drugi w Stanach Zjednoczonych. Jarosław Sypniewski powrócił do kraju i tutaj realizuje się zawodowo, podczas gdy Sławomir Grunberg nadal mieszka i pracuje w Stanach. Łączy ich pasja oraz przyjaźń sięgająca czasów studiów w łódzkiej szkole filmowej. Każdy z nich jest jednocześnie reżyserem i realizatorem zdjęć, co w przypadku "Zielonej karty" pozwoliło zredukować ekipę filmową do dwóch osób i dzięki temu nawiązać bezpośredni i autentyczny kontakt z bohaterami. W efekcie powstał rzetelny i szczery zapis kolei losów i stanu ducha emigrantów na kilka miesięcy przed i po wyjeździe z ojczyzny.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

1

 • Odcinek serialu
 • 24'

W pierwszym odcinku poznajemy Małgorzatę i Adama Gronkiewiczów. Ona ma 34 lata, on 41, są rodzicami dziewięcioletniego Bartka i trzyletniego Kuby. Mieszkają w podkarpackim Jaśle, utrzymują się z handlu butami na miejscowym targowisku. Do wysłania zgłoszenia w loterii namówiła ich matka. Jesteśmy świadkami rodzinnego spotkania, podczas którego omawiany jest bliski wyjazd do Ameryki.
Podobna rodzinna narada odbywa się w mieszkaniu Elżbiety i Stanisława Wysockich na warszawskich Jelonkach. Obydwoje mają po 48 lat. Ela jest księgową od dwóch lat bezskutecznie poszukującą pracy, Staszek jest spawaczem w stołecznych ciepłowniach. Każde ma za sobą nieudane małżeństwo, Staszek ponadto jest alkoholikiem "niepraktykującym" od siedmiu lat. Ela dwa lata temu była w Stanach, gdzie znajomi namówili ją do udziału w loterii wizowej. Została wylosowana i wspólnie z mężem zdecydowali się na wyjazd. Nie znają angielskiego, ale odważnie opowiadają o wyjeździe i przyszłości w USA.

2

 • Odcinek serialu
 • 24'

Drugi odcinek telenoweli dokumentalnej przedstawiającej losy Polaków, szczęśliwych zdobywców Zielonej karty, na kilka miesięcy przed i po ich wyjeździe do Stanów Zjednoczonych. Staszek Wysocki, czterdziestoośmioletni spawacz z Warszawy, przed wyjazdem do Ameryki chce naprawić błędy z przeszłości. Próbuje nawiązać kontakt z synem z pierwszego małżeństwa, Maurycym. Wybiera się do niego w towarzystwie dwóch wnuczków. Maurycy pracujący na warszawskiej giełdzie komputerowej ciepło wita ojca i swoje dzieci. W Jaśle po niedzielnej mszy świętej Gronkiewiczowie rozmawiają z organistą, który podobnie jak wielu mieszkańców miasteczka był już w USA. Wieczorem podejmują u siebie w domu znajomego, który kilka miesięcy pracował w Stanach. Długie rozmowy o Ameryce i Polsce są mocno zakrapiane alkoholem.

3

 • Odcinek serialu
 • 24'

Do Warszawy na rozmowę w konsulacie Stanów Zjednoczonych przyjeżdża Ola Fabińska, dwudziestopięcioletnia absolwentka filozofii i socjologii Uniwersytetu w Poznaniu. Ola pochodzi z zamożnej rodziny i jako jedyna spośród bohaterów Zielonej karty" nie motywuje swojej decyzji o wyjeździe do Ameryki względami ekonomicznymi, tylko ona spośród nich zna język angielski. Zanim postanowiła zmienić kraj zamieszkania kilkakrotnie była w Stanach na wakacyjnych "saksach". Spotkanie w ambasadzie kończy się pełnym sukcesem, Ola otrzymuje Zieloną kartę, jest bardzo szczęśliwa. Adam Gronkiewicz zabiera swojego syna Bartka na konną przejażdżkę. Jazda konno daje Adamowi poczucie wolności. Spoglądając z grzbietu wierzchowca na malownicze plenery okolic Jasła zastanawia się, czy w USA będzie mógł korzystać z podobnych przyjemności. W Warszawie Staszek Wysocki przygotowuje niespodziankę na 48. urodziny żony. W okolicznościowym torcie ukrywa mały medalik z wygrawerowanym konturem Polski.

4

 • Odcinek serialu
 • 24'

Państwo Gronkiewiczowie z Jasła przyjeżdżają do Warszawy. W konsulacie Stanów Zjednoczonych muszą poprawić błąd w nazwisku na wizie wystawionej dla Adama. Korzystając z okazji robią zakupy na Stadionie Dziesięciolecia. Kupują dużą partię butów, którymi Małgosia będzie handlowała na targu w Jaśle. Staszek Wysocki uczestniczy w ostatnim przed wyjazdem do USA spotkaniu AA. Opowiada innym o trudnych doświadczeniach swojej choroby alkoholowej. Ola Fabińska, studentka filozofii na Uniwersytecie w Poznaniu, dorabia sobie wieczorami pracując jako kelnerka w kawiarni. Niebawem ona również wyjeżdża do Stanów.

5

 • Odcinek serialu
 • 24'

Małgosia i Adam Gronkiewiczowie pracują na targu w Jaśle, handlują butami. W wolnych chwilach, kiedy nie ma klientów, Adam gra w karty z kolegami z targowiska. Ola Fabińska zaprosiła do swojego mieszkania w Poznaniu przyjaciółki, z którymi była w ubiegłym roku w Stanach Zjednoczonych. Dziewczyny pracowały tam w wakacje w ramach międzynarodowego programu dla studentów. Teraz wspominają wyjazd i snują plany na przyszłość. Wysoccy jadą do Kwidzyna na ślub córki Staszka. Monika specjalnie przyspieszyła uroczystość, żeby zdążyć przed wyjazdem ojca do USA.

6

 • Odcinek serialu
 • 24'

Staszek Wysocki jest bardzo silnie związany z wnukami. Chłopcy często goszczą w jego i Elżbiety domu. Im bliżej wyjazdu do Stanów, tym bardziej martwi się, jak zniesie rozłąkę. Niepokój narasta, dlatego Wysoccy zapraszają do siebie przyjaciółkę, panią psycholog, która stara się uspokoić obawy Staszka. Adam Gronkiewicz jest przysłowiową "złotą rączką". W domowych warunkach skonstruował gokarta, nigdy wcześniej nie widząc pojazdu tego typu. Teraz testuje z synem swoje dzieło.Tymczasem Wysoccy załatwiają ostatnie sprawy przed wyjazdem do Ameryki. Odwiedzają lekarza i Urząd Skarbowy.Staszek organizuje pożegnalny poczęstunek dla znajomych z pracy.

7

 • Odcinek serialu
 • 24'

Gronkiewiczowie organizują rodzinne przyjęcie przed wyjazdem Adama do USA. On pierwszy wyrusza za Ocean, Małgosia z synami dołączy do niego w Chicago dopiero za trzy miesiące. W Warszawie Wysoccy przygotowują się do podróży - pakują walizki, wypłacają oszczędności z banku. Pożegnanie z najbliższymi na lotnisku to najtrudniejsze chwile dla Eli i Staszka. Towarzyszą im wzruszenie, łzy, nerwy. Stres związany z rozłąką sprawia, że Ela dostaje krwotoku podczas startu samolotu. Po ośmiu godzinach lotu państwo Wysoccy stają na amerykańskiej ziemi. Zaczynają nowe życie w Nowym Jorku.

8

 • Odcinek serialu
 • 24'

Dalszy ciąg losów Polaków, szczęśliwych zdobywców Zielonej karty, uprawniającej do legalnej emigracji do Stanów Zjednoczonych. Kamera towarzyszy państwu Gronkiewiczom, Wysockim i Oli Fabińskiej w pierwszych dniach pobytu za oceanem. Pokazuje, jak odnajdują się w nowej rzeczywistości, jak próbują ułożyć sobie życie i jak czują się w Ameryce, którą wybrali na swój nowy dom. Czy urzeczywistniony "amerykański sen" spełnia ich nadzieje? Jak czują się w nowej ojczyźnie, czy właśnie tak wyobrażali sobie to lepsze życie, po które tam pojechali?

9

 • Odcinek serialu
 • 25'

Elżbieta i Staszek oglądają mieszkanie przyjaciela na Greenpoincie, wygodne, z małym ogródkiem, podoba się im. Właśnie tutaj, u Zygmunta zatrzymają się na jakiś czas, zanim oswoją się z nową rzeczywistością i znajdą własny kąt. Opowiadają o wrażeniach z podróży samolotem, która wzbudziła wielkie emocje. Był to pierwszy lot Staszka i bardzo go przeżywał, podobnie jak trudne chwile pożegnania z rodziną na lotnisku. Adam Gronkiewicz jest w drodze z lotniska do mieszkania kolegi. Z okna samochodu przygląda się zaśnieżonemu miastu. Opowiada przyjacielowi o wielkiej radości i zaskoczeniu, jakim było wylosowanie zielonej karty. Początkowo nie wierzył, że może legalnie, na stałe wyjechać do Ameryki. Formalności, które musiał załatwić, kosztowały sporo pieniędzy, zainwestował je z nadzieją na lepsze życie. Z radościa przyjmuje wiadomość, że kolega już znalazł mu pracę. Poranek na Greenpoincie. Państwo Wysoccy budzą się po pierwszej nocy spędzonej w USA. Staszek opowiada swój sen, o tym jak szukał pracy. Ela próbuje rozpoznać miejsca, które zapamiętała z poprzedniego pobytu w Stanach. Kupują polską gazetę, kartę telefoniczną, by dzwonić do kraju i produkty na obiad w polskim sklepie spożywczym. Staszek jest w dobrym nastroju, w sklepie spotkał człowieka, który od dwóch tygodni jest w USA i już pracuje, to napawa go optymizmem, że jemu też się powiedzie. W domu kolegi Adama w Chicago trwa impreza powitalna nowego emigranta. Gronkiewicz dostaje dwudziestodolarowy banknot na szczęście. Opowiada o uczuciach, które towarzyszyły decyzji o wyjeździe z kraju, o wątpliwościach i obawach, ale także o chęci przekonania się, czy za Oceanem rzeczywiście żyje się łatwiej. Ci, którzy już byli w Stanach, mówili mu różne rzeczy, jedni skarżyli się na wyzysk, inni chwalili sobie życie w Ameryce. On, kiedy nadarzyła się okazja, postanowił przekonać się na własnej skórze, jak tam jest.

10

 • Odcinek serialu
 • 25'

Elżbieta i Staszek wyprowadzają się od Zygmunta, który udzielił im gościny na pierwsze dni pobytu w Stanach. Okazało się jednak, że właściciel domu jest niezadowolony z sublokatorów i grozi Zygmuntowi nawet wypowiedzeniem mieszkania, jeśli nie pozbędzie się gości. Państwo Wysoccy przyjmują to spokojnie. Nie chcieli na dłużej zatrzymywać się na Greenpoincie, dzielnicy zamieszkanej głównie przez Polaków, z których wielu pomimo kilkunastu lat spędzonych w Stanach nadal nie mówi po angielsku i żyje w pewnej izolacji od reszty społeczeństwa. Tymczasem Ela i Staszek są ciekawi tego kraju i ludzi, chcą nauczyć się języka, nawiązać kontakty z Amerykanami, podróżować. Chwilowy brak dachu nad głową nie przeraża ich. Dwa dni mogą spędzić w hotelu, a potem Stanisław podejmie załatwioną już pracę z zakwaterowaniem. Wówczas ich problemy mieszkaniowe rozwiążą się, rozpoczną nowy etap życia w miasteczku Lakewood w stanie New Jersey. Na przedmieściach Chicago mieszka wielu Polaków, są tam sklepy z polskimi szyldami i polskimi flagami. Na jednej z małych budów w polskiej dzielnicy pracuje Adam Gronkiewicz. Od ponad dwóch miesięcy jest już w USA, niemal od początku pracuje w firmie prowadzonej przez Polaka. Wykonuje rozmaite prace. Zajmował się budową nowych domów, rozbiórką i burzeniem starych, wykańczaniem gotowych budynków. Szef jest z Adama zadowolony, chwali go za pracowitość, sumienność, zdyscyplinowanie. Gronkiewicz jest lekko rozczarowany. Spodziewał się wprawdzie pracy fizycznej, zaskoczył go jednak wymiar godzin - dziesięć, dwanaście dziennie. Za kilka dni dołączy do Adama żona z dwoma synami. Gronkiewiczowie chcieli, żeby chłopcy skończyli rok szkolny, poza tym Adam wolał najpierw sam przekonać się, jak jest w Ameryce i trochę się tam urządzić, zanim weźmie na siebie obowiązek utrzymania rodziny. Państwo Wysoccy przed wyjazdem do New Jersey odwiedzają znajomą imieniem Peggy, Elżbieta pracowała u niej w czasie pierwszego pobytu w Stanach. Peggy bardzo się cieszy ze spotkania. Pomimo bariery językowej obie panie porozumiewają się doskonale. Kiedy Peggy dowiaduje się, że Wysoccy zamierzają zatrzymać się w hotelu, proponuje im gościnę do czasu otrzymania mieszkania w Lakewood.

2017.02.11 03:29:40
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych