Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WEDŁUG SERCA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2003
  • Barwny, 24 min

Życie i działalność oraz spuścizna duchowa błogosławionego biskupa Józefa Sebastiana Pelczara, duszpasterza, naukowca, społecznika, który 18 maja 2003 roku podczas uroczystej mszy w Watykanie zostanie ogłoszony świętym. Józef Sebastian Pelczar urodził się w 1842 roku na Podkarpaciu. Decyzję o poświęceniu się służbie kapłańskiej podjął we wczesnej młodości. W wieku 22 lat został wyświęcony na księdza. Niespełna dwa lata później rozpoczął studia na dwóch rzymskich uczelniach, w Collegium Romanum i w Instytucie św. Apolinarego. Po powrocie do kraju objął obowiązki wykładowcy w seminarium przemyskim, a następnie przez 22 lata pracował na Uniwersytecie Jagiellońskim jako profesor i dziekan Wydziału Teologicznego. Był człowiekiem bardzo wszechstronnym, łączył prostą pobożność z gruntownym wykształceniem, pracę naukową, pisarską i duszpasterską z działalnością społeczną i charytatywną. W 1894 roku założył w Krakowie zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, którego celem było niesienie pomocy chorym, biednym i najbardziej potrzebującym. W 1899 roku objął urząd biskupa diecezji przemyskiej i sprawował go przez 25 lat, aż do śmierci. Z wielką gorliwością poświęcał się pracy religijno-społecznej. Z jego inicjatywy powstały ochronki dla dzieci, kuchnie dla ubogich, schroniska dla bezdomnych, szkoły dla dziewcząt, a chłopcom z ubogich rodzin zapewniał bezpłatną naukę w seminariach duchownych. Pozostawił po sobie bogatą spuściznę pisarską - dzieła teologiczne, historyczne, z dziedziny prawa kanonicznego, a także podręczniki i modlitewniki. W uznaniu jego zasług dla Kościoła i Polski biskup odznaczony został w 1923 roku orderem komandorskim z gwiazdą - Polonia Restituta. Zmarł kilka miesięcy później, w marcu 1924 roku. Podczas IV pielgrzymki do ojczyzny w 1991 roku papież Jan Paweł II beatyfikował Józefa Sebastiana Pelczara, a już za kilka dni ogłosi go świętym.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:34:28
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.