Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TADEUSZ BOROWSKI 1922-1951-2003

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2003
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • Barwny, 46 min

W 1969 roku - mówi autor dokumentu, Józef Gębski - realizowałem swój debiutancki film o Tadeuszu Borowskim. Film kończył się powrotem bohatera z obozowej tułaczki do kraju. Wiedziałem, że kiedyś trzeba będzie zrobić ciąg dalszy. I ten ciąg dalszy realizujemy teraz. Do wędrówki przez biografię Borowskiego zaprosiłem znanego dziś wszystkim, młodego - gdy pisał swą książkę "Zwyczajna Apokalipsa" - doktoranta Andrzeja Wernera. Ta książka nadal jest młoda..."
Borowski pochodził z Żytomierza, niewielkiego miasta na Ukrainie. W cztery lata po urodzinach przyszłego pisarza na miejscową polską społeczność spadły srogie ciosy reżimu. Ojciec bohatera filmu został zesłany do łagru, a matkę wywieziono w głąb Syberii. Tadeusza wraz ze starszym bratem przygarnęła ciotka. Dopiero w roku 1930, na mocy układu polsko-radzieckiego, nastąpiła wymiana jeńców. Rodzina szczęśliwie spotkała się w swoim kraju. Lecz piekło sowieckiego totalitaryzmu mocno zapisało się w pamięci Tadeusza. Już za niewiele lat do owych traumatycznych przeżyć historia miała dopisać nowe, jeszcze straszliwsze doświadczenia piekła hitleryzmu.
W 1943 roku Borowski, nocny stróż w firmie handlowej na Pradze i zarazem student polonistyki podziemnego Uniwersytetu Warszawskiego został aresztowany, osadzony na Pawiaku, a stamtąd wywieziony do Auschwitz. Przeniesiony do obozu Natzweiler-Dautmergen, a później do Dachau, doczekał w tym ostatnim KL wyzwolenia przez Amerykanów. Niedługo się cieszył wolnością. Wraz z kilkoma tysiącami Polaków i Jugosłowian trafił za druty obozu dipisów. Wykorzystał ten czas na naukę języka angielskiego i lekturę Hemingwaya i Millera. Właśnie w krótkich formach prozatorskich, w opowiadaniach zawartych w tomach "Pożegnanie z Marią", oraz "Kamienny świat" ukazał piekło obozowej egzystencji.
Nie sposób dociec, dlaczego po tak bolesnych, osobistych doświadczeniach z systemami totalitarnymi Borowski wstąpił do partii i stał się gorliwym propagatorem realizmu socjalistycznego. Dlaczego były więzień obozu koncentracyjnego postanowił pomagać strażnikom łagru? Sam pisarz nie porafił uporać się z ową niekonsekwencją. W rezultacie odkręcił gazowe kurki. Zmarł w szpitalu, trzeciego lipca 1951 roku. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:36:18
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.