Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DROGA DO WOLNOŚCI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 23 min

Bohaterami tego filmu dokumentalnego są Sławomir Sikora i Artur Bryliński. W nocy z 8 na 9 marca 1994 roku zamordowali dwóch ludzi, którzy przedtem znęcali się nad nimi i szantażowali. Zabili, jak mówią obaj, "w ochronie własnego życia". A nawet nie tylko własnego, ale także życia swoich bliskich. Za to zabójstwo skazani zostali na 25 lat więzienia. Teraz odsiadują wyrok, a jednocześnie walczą o odzyskanie wolności, ubiegając się o ułaskawienie przez prezydenta Rzeczypospolitej. "Droga do wolności" to film o zbrodni i karze, a także film o podejmowanych próbach nauczenia się życia ze świadomością własnej winy. Obaj mężczyźni wiedzą, że czasu cofnąć nie można, a to, co zrobili, jest nieodwracalne. "Jeżeli ukradniesz, możesz skradziony przedmiot odkupić, jeżeli zabijesz, nie zwrócisz życia" - mówi w filmie jeden z nich. Nie negują wyroków sądowych, nie kwestionują konieczności odbywania kary. Niemniej ich historią od dawna zainteresowane są środki masowego przekazu. Na podstawie losów Brylińskiego i Sikory Krzysztof Krauze wyreżyserował nagrodzony potem film pt. "Dług". Interesowało go, "jak dochodzi do sytuacji, że młodzi mężczyźni z inteligenckich domów, bez patologicznych obciążeń, o wysokim ilorazie inteligencji, nieoczekiwanie dla samych siebie decydują się zabić. Co doprowadza ich do tego, by zaprzepaścić te wartości, w duchu których byli wychowywani". W dokumencie Anny Żakowieckiej na temat losów bohaterów wypowiadają się osoby ze świata prawniczego, socjologowie, a także Krzysztof Orszagh ze Stowarzyszenia Przeciw Zbrodni im. Jolanty Brzozowskiej. Ten ostatni, nie kwestionując konieczności ukarania zbrodni, twierdzi, że są różne zbrodnie, różne ofiary zabójstw i różni sprawcy. Wydając werdykty, należy brać także i to pod uwagę. Socjolog i ekspert więziennictwa, dr Paweł Moczydłowski, twierdzi zaś, że w przypadku Artura Brylińskiego i Sławomira Sikorskiego kara została w ciągu tych 10 lat zrealizowana. Po 10 latach więzienia - jak mówi - osobowość osadzonych zmienia się na tyle, że powrót do "normalnego" świata może okazać się bardzo trudny, o ile nie niemożliwy. Karę wymierza się "po coś", a wyznaczony okres jej odbycia zakłada powrót do normalności. Po 25 latach jest to mało prawdopodobne. Sami bohaterowie starają się znaleźć w więziennej rzeczywistości, ale i nie mogą zapomnieć o świecie wolności, do którego pragną wrócić. Sławomir Sikora napisał za murami książkę pt. "Mój dług", stanowiącą rozliczenie z sobą samym i światem, którą promował podczas udzielonej mu przerwy w odbywaniu kary, Artur Bryliński uzupełnia wykształcenie, uczy się języków obcych. Obydwaj mają swoje strony w internecie, na których można wypełnić wniosek o poparcie ich starań o ułaskawienie. Do 30 grudnia 2004 roku poparło ich w tej walce 30 576 osób. Nadal oczekują na decyzję prezydenta. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:39:59
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.