Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KINOTEATR WITKACEGO

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1995
  • 26 min

W 1976 roku zbiory Książnicy Szczecińskiej wzbogaciły się o kolekcję 1328 listów Stanisława Ignacego Witkiewicza do żony, Jadwigi Unrug, pisanych pomiędzy 1923 a 1939 rokiem. Nigdy nie opublikowane i nie opracowane w całości, ukazują Witkiewicza prywatnie, zwierzającego się żonie ze swoich problemów, sekretów, marzeń i rozczarowań. Jadwiga Unrug była kobietą inteligentną, oczytaną i tolerancyjną - Witkiewicz dzielił się z nią swoimi przemyśleniami. Po pięciu latach małżeństwa postanowili, że najlepiej będzie, jeśli zamieszkają osobno - on w Zakopanem, a ona w Warszawie, i będą się często odwiedzać. Ta dobrowolna rozłąka przyczyniła się do powstania obfitej korespondencji. Witkiewicz pisał o samotności i poczuciu alienacji, kłopotach finansowych, atakach krytyków literackich i niekompetentnych dziennikarzy, o swoim życiu towarzyskim i kręgu ludzi, wśród których się obracał, z którymi się spierał i przyjaźnił. Listy ujawniły też jego mało znane oblicze - miłośnika kina. W pewnym okresie swego życia Witkiewicz chciał zostac aktorem - wiadomo, że co najmniej dwa razy stanął przed kamerą. W 1924 roku August Zamoyski przywiózł z Paryża kamerę i zaproponował grupie przyjaciół, do których zaliczał się Witkiewicz, nakręcenie filmu. Przedsięwziecie to przyniosło ponoć zaskakująco dobre rezultaty, choć niestety taśma z filmem zaginęła. W 1927 roku Witkiewicz otrzymał propozycję zagrania w filmie profesjonalnym, u znanego reżysera Ryszarda Ordyńskiego. Podczas zdjęć realizowanych w Krakowie nie mógł znieść bałaganu na planie, złej organizacji pracy oraz nieudanej, jego zdaniem, charakteryzacji i zrezygnował z roli. Film jednak nadal go fascynował i inspirował zarazem. Świadczyć o tym mogą chociażby liczne fotografie - portrety Witkacego w różnej charakteryzacji, wcielenia w postacie ze świata realnego i świata filmu. Szczególnie znaczące były dla Witkacego dzieła ekspresjonistów niemieckich, takie jak "Gabinet doktora Caligari", "Nosferatu", "Faust", "Golem", "Zmęczona śmierć" - filmy imaginacyjne, ekspresyjne, przepojone atmosferą grozy, deformujące rzeczywistość. O wpływie filmu na twórczość Witkacego mowić będą: prof. Janusz Degler, prof.Jan Błoński, dr. Wojciech Sztaba, Anna Żakiewicz, Ryszard Kluszczynski, Anna Micińska i Maria Malatyńska. Ich wypowiedzi ilustrowane będą bogatym materiałem ikonograficznym i zdjęciami archiwalnymi. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:40:54
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.