Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

W POSZUKIWANIU UTRACONEJ OJCZYZNY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska, Niemcy
  • Rok produkcji:
    2003
  • Barwny, 26 min

Film dokumentalny zrealizowany dla Programu 2 we współpracy Telewizji Polskiej S.A. Oddział we Wrocławiu i Matthiasa Frickela z telewizji Deutsche Welle. To sentymentalny powrót do przeszłości. Powrót do czasów dzieciństwa i młodości ludzi, którzy utracili swoją ojczyznę. Ale pamięć o niej wciąż jest żywa. Bohaterowie dokumentu wspominają minione czasy, odwiedzają miejsca, ulice, które straciły swój dawny wygląd i charakter, mówią o swoich bliskich, którzy odeszli na zawsze. Maria Frise i Ingetraut Koehler spędziły swoje najpiękniejsze lata na Śląsku, tu się urodziły, wychowały, dorastały. Podobnie jak setki tysięcy innych Niemców zostały wygnane po II wojnie światowej. Straciły swoje domy, swój Śląsk. Teraz wracają do przeszłości. Ta podróż oznacza dla nich poszukiwanie utraconej ojczyzny. Były koleżankami ze szkoły. W 1944 r. zdawały maturę. Ze starą klasą korespondowały ponad 50 lat. Jadąc do rodzinnego Breslau, dziś muszą przekroczyć granicę: Wrocław jest od 1945 r. miastem polskim. Tym samym pociągiem podróżuje z Niemiec młoda Polka Aleksandra Ziembicka, która studiuje w Berlinie germanistykę. Jedzie do domu do Wrocławia, dzisiejszej stolicy województwa dolnośląskiego. Jej ojciec, Jan Ziembicki, trafił do tego miasta w 1946 r, miał wówczas niewiele ponad sześć lat. On również utracił ojczyznę. Wraz z innymi rodakami jego rodzina została wysiedlona z rejonów Polski Wschodniej. Na mocy decyzji sojuszników ponad 6 milionów Polaków straciło na Wschodzie swoją ojczyznę. Wielu wypędzonych przybyło właśnie na Śląsk. Jan Ziembicki jest prezesem Fundacji Semper Fidelis, zajmującej się dziedzictwem kulturalnym Kresów Wschodnich i pomocą zamieszkałym tam Polakom. Kamera towarzyszy bohaterowi dokumentu w jego podróży do Lwowa, dziś należącego do Ukrainy. Razem z nim jadą jego córka Aleksandra i przyjaciółka rodziny, Danuta Nespiak, która również pochodzi z tych stron. Autorzy filmu stawiają ważne pytania. Co obecnie oznacza wysiedlenie dla poszczególnych pokoleń polskich i niemieckich rodzin? W jaki sposób odczuwa się stratę swojego rodzinnego domu? Co czuje wysiedleniec, przyjeżdżając do swego dawnego miasta i starając się w nim odnaleźć? Jak po upływie tylu lat stanąć twarzą w twarz z obecnymi obywatelami swojej małej ojczyzny? Jak to jest powrócić do miejsca, w którym spędzili swoje dzieciństwo, do miejsca, które jest im tak drogie? Co dla młodych pokoleń Niemców i Polaków kryje się pod pojęciem "mała ojczyzna"? [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:41:06
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.