Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

HIROSHIMA

  • Tytuł polski: HIROSZIMA
  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska, Wielka Brytania
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 89 min
    Lokacje: Lubsko.

Alarm przeciwlotniczy ogłoszony rankiem szóstego sierpnia 1945 roku nie wzbudził paniki wśród mieszkańców Hiroszimy. Miasto nie zaznało dotąd grozy dywanowych nalotów "superfortec" obracających w perzynę inne japońskie metropolie. Aż dziw - zastanawiali się niektórzy. Hiroszima była przecież wielkim garnizonem, wojskową bazą i portem, siedzibą dowództwa Drugiej Armii. Opieka bóstw czy cisza przed burzą? Wydawało się, że tym razem optymiści mieli rację. Samolot odleciał, alarm odwołano, cywile wrócili do fabryk i biur, żołnierze na place ćwiczeń, dzieci do szkół. Syreny nie zawyły ponownie, gdy po godzine ósmej czasu lokalnego pojawiła się kolejna amerykańska maszyna. Jak maleńka srebrna kropelka sunęła po błękitnym, bezchmurnym niebie. Samotna i lecąca na wielkiej wysokości, więc niegroźna. Z komorami pełnymi bomb nie osiągnęłaby przecież pułapu niemal dziesięciu tysięcy metrów, a o celności nalotu nie byłoby mowy. Któż z mieszkańców mógł przeczuwać, że tym razem szczególna precyzja zrzutu nie jest wymagana, a do zniszczenia miasta wystarczy jeden jedyny ładunek?
Pełnometrażowy fabularyzowany dokument wiernie, efektowanie i poruszająco przedstawia tragedię Hiroszimy. Niszczący cios miasto przyjęło w trzy tygodnie po pierwszym nuklearnym teście przeprowadzonym w tajnym ośrodku badawczym w Los Alamos. Sukces próby zadecydował o szybkim użyciu bomby atomowej przeciwko nadal walczącym i zadającym Amerykanom ciężkie straty wojskom cesarskim. Ciężkie - ale będące tylko zapowiedzią piekła szykowanego siłom inwazyjnym aliantów na Wyspach Japońskich. Dlatego Waszyngton zdecydował się na użycie nowej, nieznanej przeciwnikowi broni o porażającej mocy działania. Techniczne, polityczne i wojskowe przygotowania do tej misji, długi lot z wyspy Tinian ku wyznaczonemu celowi, wreszcie miażdżący atak i jego straszliwe skutki widzowie śledzą z perspektywy atomowego ośrodka w Alamogordo, gabinetów Białego Domu, pokładu bombowca B-29 "Enola Gay" zmierzającego ku miastu, płonących ulic Hiroszimy. Warto dodać, że sceny jądrowej eksplozji ekipa kręciła w polskim Lubsku, a efekty specjalne przydały filmowi dramatyzmu i wiarygodności. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2006
    BAFTA Tv (Nagroda Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej)-Nagroda w kategorii: efekty wizualne
  • 2006
    International Emmy Award-Nagroda w kategorii: film dokumentalny
  • 2006
    Grierson Award-Nominacja w ktegorii: Best Drama Documentary
2024.03.01 01:41:23
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.