Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SYBERYJSKI PRZEWODNIK

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 46 min

Igor pił i to coraz więcej. Rozstał się żoną, staczał się coraz niżej. Wreszcie uznał, że nie warto tak żyć. Podjął próbę samobójstwa. Na szczęście, nieskuteczną. Lekarze zdążyli go uratować. Ale w tych krytycznych minutach, zawieszony między życiem a śmiercią, usłyszał głos. Głos wieścił rychły powrót na Ziemię Syna Bożego. Właśnie do Rosji. Gdy tylko Igor opuścił szpital, zobaczył wielki plakat z Wissarionem. Natychmiast zrozumiał, że to właśnie kolejne wcielenie Zbawiciela, zapowiedziany Przewodnik i Nauczyciel, który zaprowadzi wiernych do Ziemii Obiecanej....
Misji Wissariona nie obwieściły całemu światu trąby anielskie. Na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia młody milicjant Siergiej Torow doznał objawienia podczas jazdy trolejbusem. Pojął, iż przez wieki teofanie zapowiadały właśnie jego nadejście, że to on jest Chrystusem! Przyjął skromne imię Wissariona i zaczął głosić nauki. Rychło znalazł uczniów - ludzi zagubionych w wirze przemian przetaczających się przez imperium, ludzi skrzywdzonych, nieprzystosowanych, bezskutecznie szukających pomocy. W syberyjskiej tajdze, nad jeziorem Tiberkut, zbudował wraz z uczniami Miasto Słońca - stolicę nowej, bogobojnej cywilizacji. Stojącą na szczycie góry świątynię otacza wieniec około czterdziestu wsi zamieszkanych przez wyznawców. Ludzie żywią się warzywami i owocami. Mięso, także rybie, jest zakazane. Sami budują chaty, wyrabiają sprzęty domowego użytku. Nie posługują się pieniędzmi. Jednym z nielicznych dozwolonych tworów współczesnej techniki jest łączność radiowa pomiędzy oddalonymi od siebie osadami. Nie wszyscy wytrzymują próbę takiego życia, cierpią z powodu rozstania z bliskimi. Odchodzą.
Igor jest jednym z pięciu tysięcy wyznawców Wissariona. Inaczej niż większość współbraci często opuszcza Miasto Słońca, by głosić dobrą nowinę w wielkich metropoliach Rosji. Kamera realizatorów towarzyszy mu w trakcie długotrwałych, wypełnionych nauczaniem podróży koleją transsyberyjską na Zachód, podczas spotkań z kandydatami na wyznawców Wissariona, oraz powrotów w tajgę w gronie pozyskanych dla Wissarionowej stolicy nowych wiernych. Filmowcy ukazują też uroczystości w Mieście Słońca z udziałem samego Nauczyciela, Chrystusopodobnego dostojnika, który siedząc w czerwonych szatach, wysoko nad rozmodlonym tłumem, na wspaniałym tronie, naucza, upomina i błogosławi. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2005
    Kielce (Festiwal Form Dokumentalnych "Nurt")-Nagroda Specjalna Rektora WSH w Kielcach dla młodego twórcy
  • 2006
    Lublin (Międzynarodowe Dni Filmu Dokumentalnego "Rozstaje Europy")-Wyróżnienie
  • 2006
    Wrocław (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Ofensiva")-Srebrna Iglica w kategorii filmów dokumentalnych
  • 2006
    Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski)-Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich
2024.03.01 01:41:25
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.