Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SYBERYJSKIE ATENY

w POLACY NA SYBERII

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 28 min

Polacy byli pionierami w poznawaniu rozległych zauralskich obszarów, brali udział w ekspedycjach naukowych, badali otaczającą odmienność kulturową tamtejszych ludów. Polacy w Tomsku wtopili się w miejscową ludność. Nadal są tu popularne nazwiska Jodłowskich, Sobolewskich, Baranowskich, Chaniewiczów, Kozłowskich. Przedstawiciele tych rodzin, a także miejscowi Rosjanie będą opowiadać o polskich artystach, lekarzach, naukowcach, badaczach, inżynierach, przemysłowcach, którzy wnieśli trwały wkład w budowanie tego miasta. Polacy rozwijali tutaj cukiernictwo, masarstwo, zakłady piekarskie, fryzjerskie, budowali hotele, zakładali sklepy. Wielu Polaków pracowało w urzędach, bankach. Ważna grupę tworzyli nauczyciele akademiccy, zwłaszcza na uniwersytecie i politechnice. Jednym ze znanych architektów był tutaj Wincenty Orzeszko.
Na zesłaniu w Tomsku przebywał Stanisław Witkiewicz. Był pod wrażeniem drewnianych ornamentów i konstrukcji domów. Gdy wrócił do Polski i zamieszkał w Zakopanem, tworzył właśnie na wzór tamtych zapamiętanych z Tomska domów piękne drewniane wille, które stanowią przykłady najpiękniejszej zakopiańskiej architektury.
Niezwykle cenną pamiątką zachowaną do dzisiaj są stare litografie Tomska wykonane przez znakomitego grafika Juliana Fleka. Są przechowywane w bibliotece uniwersyteckiej. Dzięki nim można zobaczyć miasto sprzed 200 lat, kiedy Polacy stanowili tutaj większość mieszkańców.
Film pokazuje, jaki wkład mieli Polacy w budowaniu miasta i jaki jest stosunek jego mieszkańców do polskich dokonań. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2020.02.13 20:50:29
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.