Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ANGERS - STOLICA POLSKI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska, Francja
  • Rok produkcji:
    2007
  • Barwny, 51 min

Francuskie miasto Angers, położone na zachód od Paryża, zostało ogłoszone stolicą Polski na początku II wojny światowej. Na skutek dyplomatycznej interwencji rządu francuskiego tamtejsze władze miejskie przyjęły polski rząd na emigracji. W listopadzie 1939 r. tajne pociągi z Bukaresztu i Paryża przywiozły prezydenta Raczkiewicza i szefa rządu gen. Sikorskiego, a także ministrów z ich rodzinami. Przybył także korpus dyplomatyczny, ambasadorzy i pracownicy ambasad oraz oddziały polskiego wojska, w tym szwadron kawalerii. W swej czasowej rezydencji Władysław Raczkiewicz przyjmuje regularnie wizyty ambasadora Stanów Zjednoczonych. Generał Sikorski pracuje nad odbudową polskiej armii, spotyka sie z marszałkiem Pétain. Na stadionie Bessonneau odbywa się uroczysta przysięga polskich żołnierzy. Tym wszystkim wydarzeniom towarzyszy atmosfera konspiracji. Od jesieni 1939 r. do kapitulacji Francji w czerwcu 1940 r. Angers staje się sceną historycznych wydarzeń. Ich rekonstrukcja stanowi właśnie główny temat filmu. W filmie wykorzystano archiwalne nagrania radiowe z wystąpień gen. Sikorskiego oraz fragmenty filmu nakręconego w Angers przez operatorów Wojska Polskiego. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:08:09
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman