Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TAKSÓWKARZ

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2008
 • Barwny, 24 min

Bohaterem dokumentu jest najstarszy toruński taksówkarz. To nostalgiczna opowieść o nieuchronnym przemijaniu, samotności i o wielkim zaangażowaniu w pracę. "Opowieść o człowieku z zasadami w świecie korporacji" - jak pisano. Nakręcony w 2008 r. przez torunianina Ryszarda Kruka dokument wyróżniają znakomite zdjęcia i muzyka. W czasie realizacji filmu Henryk Janicki miał 77 lat i obchodził pięćdziesięciolecie pracy w zawodzie taksówkarza. To postać kultowa dla każdego, kto choćby raz korzystał z jego usług. Pan Henryk zawsze miał najwięcej klientów, doceniających jego uczciwość i klasę. Właściciel taksówki oznaczonej numerem bocznym 2 - kulturalny starszy pan o nienagannych manierach, włosach przyprószonych siwizną i sypiący dowcipami w najlepszym stylu był rozpoznawalny w całym mieście, podobnie jak i jego auto - zadbany i lśniący kremowobiały fiat 125 p był. W taksówce pana Henryka nie widać dyndających wszędzie breloczków, nie słychać ryczącego radia, pasażer nie doświadczy też nerwowej i brawurowej jazdy. Kurs z p. Henrykiem to istna podróż w inny świat. Rok po nakręceniu dokumentu Henryk Janicki zrezygnował z licencji taksówkarza i ostatecznie pożegnał się z tym zawodem. Bezpośrednią przyczyną rezygnacji z pracy była obawa o własne życie. Starszy pan czterokrotnie przeżył napad rabunkowy. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2009
  Kult Off Kino Festiwal (TVP Kultura)-Nagroda Publiczności
2017.02.11 04:15:35
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plAnna GostkowskaInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego