Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KTO ZIARNO W NADZIEI SIAŁ

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1993
 • Gatunek:
  Reportaż
 • Barwny, 25'

Film z cyklu MAŁE OJCZYZNY.
Pierwsza nagroda Fundacji Kultury w 1994 r.
Cisownica, maleńka miejscowość na Śląsku Cieszyńskim, wyróżnia się zadbanymi obejściami i porządkiem panującym w całej wsi, a także bogatą przeszłością. Tu mieszkał Jur Gaydzica, pierwszy piśmienny chłop polski, bibliofil i autor pierwszego pamiętnika chłopskiego "Dlo pamięci narodu ludzkiego". Do dzisiaj jego potomkowie przechowują dawne księgi, zachował się także dom Gaydzicy. O historii polskiego ewangelizmu w Cisownicy opowiada Irena Kisza, nauczycielka geografii w miejscowej szkole. O samej szkole znajdującej się w dużym, przestronnym budynku i doskonale wyposażonej w pomoce naukowe, mówi polonistka, Teresa Waszuta. Wspomina także założyciela pierwszej szkoły w Cisownicy Jana Ożanę. Wśród mieszkańców wsi pedagodzy cieszą się prawdziwym szacunkiem i poważaniem, mają bowiem duże zasługi w upowszechnianiu wiedzy rolniczej - głównie z zakresu sadownictwa i pszczelarstwa. Gospodarstwa są tu w pełni zmechanizowane, hoduje się bydło opasowe, a nawet kozy. Jedynym zakładem przemysłowym jest tartak - świetnie zorganizowane przedsiębiorstwo współpracujące z wieloma zachodnimi firmami. Młodzi, którzy zdecydowali się pozostać we wsi nastawiają się na gospodarkę ekologiczną. Dumą mieszkańców jest sześćdziesięcioosobowy chór kierowany przez organistę, na co dzień pracownika naukowego Politechniki Katowickiej, który nie wyobraża sobie życia i kariery zawodowej bez rodzinnego domu w Cisownicy. O fascynacji tym miejscem opowiada także przybysz z zewnątrz, architekt, który znalazł tu swoje miejsce na ziemi. Jego najstarsza córka po ukończeniu studiów razem z mężem również tu zamieszkała. Od kilku lat działa Klub Propozycji, w którym dorośli zastanawiają się jak pokierować rozwojem Cisownicy, jak zapobiec dewastacji środowiska przez właścicieli domków letniskowych, jak ustrzec młodzież przed destrukcyjnym wpływem przybyszów z dużych aglomeracji. Do momentu pojawienia się letników nie istniał tu bowiem problem pijaństwa i chuligaństwa.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:15:18
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor