Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ALEJA PRZYJACIÓŁ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1996
  • 50 min

Króciutka, kręta, ślepo zakończona przecznica Koszykowej, równoległa do niewiele dłuższej Alei Róż. Ta niewielka, warszawska ulica była świadkiem wielu ważnych wydarzeń ostatniego półwiecza z górą, zwłaszcza w latach naszych powojennych dziejów. Tak jak jej mieszkańcy. Najdalej w przeszłość sięga pamięcią Jerzy Waldorff. Nim hrabiowie Sobańscy - wspomina - właściciele stojącego opodal pałacyku rozparcelowali posiadłość i sprzedali rozległy park, była tu aleja łącząca bramę wyjazdową z rezydencją. Przy tej alei każdy z dobrych przyjaciół domu Sobańskich miał prawo zasadzić drzewo. Inną wersję przytacza Krzysztof Teodor Toeplitz. Nazwa ulicy, jego zdaniem, upamiętnia zgodę architektów na wznoszenie na nowych parcelach domów według jednolitego, choć zindywidualizowanego, nowoczesnego w latach trzydziestych stylu. Po "tych od drzew" i "tych od domów" - powracamy do relacji Jerzego Waldorffa - przyszli "ci z gestapo", zasiedlając podczas okupacji domy w tej ekskluzywnej dzielnicy. Może dlatego uliczka przetrwała wojenną zawieruchę bez większych zniszczeń - wycofujący się Niemcy nie zdążyli jej zniszczyć. Wreszcie, w późnych latach czterdziestych, w "Alei Przyjaciół" zamieszkali "ci z UB" pracujący w stojącym przy uliczce owianym ponurą sławą gmachu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Ten mroczny okres wspomina Wiesław Chrzanowski, więziony wówczas w budynku przez stalinowskich oprawców. W Alei Przyjaciół rezydowało też wielu artystów, filmowców, dziennikarzy, najczęściej związanych z ówczesną władzą. Z tego środowiska, ściślej - z grona młodzieży, "zbuntowanych" dzieci beneficjentów systemu, wyszły idee zapowiadające kolejne wstrząsy, październik '56 i marzec 1968 roku. Zwłaszcza po tym ostatnim, liczba dawnych mieszkańców "Alei Przyjaciół" stopniała, wyruszając na przymusową emigrację. Można by dziś objechać świat - słyszymy z ekranu - wizytując kolegów z młodości, mieszkających kiedyś w domach tej małej uliczki. Ich prywatne losy mogą być metaforą najnowszych dziejów naszej ojczyzny. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.