Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

S/S "WILHELM GUSTLOFF"

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska, Niemcy
  • Rok produkcji:
    1994
  • Barwny, 44 min

30 stycznia 1945 r. koło południa na pokład przycumowanego w porcie gdyńskim byłego wycieczkowca "Wilhelm Gustloff" weszli ostatni pasażerowie. Na statku tłoczyło się ponad 6600 obywateli niemieckich. Było wśród nich ponad 900 oficerów i marynarzy II szkolnego dywizjonu okrętów podwodnych, blisko 400 dziewcząt ze służby pomocniczej marynarki wojennej, ponad 160 rannych i około 5 tys. cywilnych uciekinierów z Gdańska i Prus Wschodnich. O 12.30 holowniki wyprowadziły statek na redę, skąd ruszył w rejs ku Rzeszy, by uchronić pasażerów przed spotkaniem z nadchodzącą od wschodu zwycięską Armią Czerwoną. O godz. 21.15 radziecki okręt podwodny "S-13" wystrzelił trzy torpedy w stronę walczącego ze wzburzonym morzem "Wilhelma Gustloffa". Pierwsza trafiła w dziób statku, druga pod pomost nawigacyjny, trzecia w maszynownię. W ciemnych wnętrzach i na pokładach tonącego kolosa rozpętało się piekło. W godzinę później statek przewrócił się na burtę, a po 40 minutach zniknął pod wodą. Zginęło w wyniku wybuchu torped, utonęło i zamarzło w lodowatej wodzie około 5350 mężczyzn, kobiet i dzieci. Realizatorzy filmu podjęli próbę rekonstrukcji tych zdarzeń. Wykorzystali w niej relacje członków załogi łodzi "S-13", wspomnienia ocalałych ofiar ataku torpedowego oraz mieszkańców Gdańska i Gdyni - świadków tragedii. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:14:55
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.