Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MUZEUM PANA BOGA

  • Film dokumentalny
  • Rok produkcji:
    1998
  • 25 '

Film z cyklu MAŁE OJCZYZNY.
Przed wiekami bywał na tych ziemiach Mikołaj Rej, początkowo ewangelicki kaznodzieja. I stypendysta księcia Albrechta Jan Kochanowski, którego pieśni wydrukowano w Królewcu dla ludu zamieszkującego Prusy Wschodnie, by mógł w swym języku, po polsku, chwalić Pana. Można się tego dowiedzieć w muzeum w Mikołajkach, założonym i prowadzonym przez księdza Pilichowskiego, który przybył do tego mazurskiego miasteczka w 1946 roku. Wcześniej osadzono go w niemieckim obozie za to, że nie chciał podpisać volkslisty. Potem zmienił nazwisko z Pilch na Pilichowski, by brzmiało bardziej po polsku. A przecież ludzie, którzy po wojnie przybyli na Mazury jak i on, uważali go za Niemca utożsamiając jego narodowość z wyznaniem. Jeszcze wiele lat później wybijali szyby w ewangelickiej świątyni, którą objął. Jeszcze w 1974 roku jego wnuczkę nazywano Szwabką, choć on, jej dziadek, sam trwając przy polskości uparcie dążył do stworzenia muzeum dokumentującego polskość tej ziemi, do której prawa Niemcy roszczą sobie i dziś. W filmie ks. Władysław Pilichowski opowiada o swych losach, perypetiach i marzeniach. Przedstawia historię swojego muzeum, które z woli władz PRL jest muzeum reformacji, a którego większość eksponatów świadczy o paradoksie: rozwoju piśmiennictwa w języku polskim dokonującego sie w przeszłości w drukarniach Berlina i Królewca.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:16:00
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.