Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CZARNY PIASEK

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1995. 10. 30
  • 64 min

Andrzej Bobkowski (1913 - 1961) był przez długie lata jednym z wielkich nieobecnych polskiej literatury emigracyjnej. "Wtajemniczeni" w jego twórczość krytycy od wielu lat stawiali go na równi z Czesławem Miłoszem, Aleksandrem Watem, Gustawem Herlingiem - Grudzińskim, Józefem Czapskim. W przeciwieństwie do nich znany był jednak wyłącznie w kręgach elitarnej publiczności literackiej i to głównie z lektury "Szkiców piórkiem. Francja 1940 - 1944" - intelektualnego dziennika, myślowo i artystycznie w niczym nie ustępującego "Dziennikom" Witolda Gombrowicza i "Dziennikowi pisanemu nocą" Gustawa Herlinga - Grudzińskiego. Bobkowski nie był wszakże autorem jednej książki. Inne jego utwory to szkice, opowiadania i fragmenty dziennika zamieszczone w tomie "Coco de oro" (1970), dramat "Czarny piasek" oraz proza, publicystyka i tłumaczenia drukowane w paryskiej "Kulturze", londyńskich "Wiadomościach" i do 1950 roku w prasie polskiej: "Dziś i Jutro", "Nowinach Literackich", "Twórczości".
Sztuka "Czarny piasek" jest jedynym dramatem w dorobku Bobkowskiego. Stylistykę sztuki kształtują dwa wątki - tragiczny (wojenno - obozowy) i sensacyjno - komediowy. Akcja utworu toczy się w latach pięćdziesiątych w Ameryce Południowej, gdzie - z dala od wielkiej światowej polityki - osiadają, wywodzący się z różnych narodów, rozbitkowie II wojny światowej. Wiejska osada położona na gwatemalskiej prowincji staje się nagle istną wieżą Babel - świadkiem ścierania się ludzkich postaw i namiętności. Na tym tle rozgrywa się dramat nie spełnionej miłości Jana i Marii. W rzeczywistości jednak to ich losy stanowią "tło" dla dyskursu o ambiwalentnych skutkach wolności i "przekleństwie" polskości. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
CZARNY PIASEK
AutorAndrzej Bobkowski
2017.02.11 01:31:34
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl