Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NA DNIE

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1994
 • Premiera:
  1994. 10. 03
 • Barwny, 145 min

"Zapragnęliśmy zajrzeć w samą głąb życia byłych ludzi. W tym celu zorganizowano wyprawę, do której należało wielu aktorów grających w sztuce, W. Niemirowicz-Danczenko, malarz Simonow, ja i inni. Pod przewodnictwem malarza Gilarowskiego, badającego życie bosiaków, zorganizowano przegląd Chitrowego Rynku". Tak Konstanty Stanisławski opisuje przygotowania do prapremiery "Na dnie" Gorkiego - sztuki będącej zarówno ponurym, realistycznym obrazem ludzi zepchniętych na "ostatni szczebel społeczeństwa", jak i manifestem człowieczeństwa, które nawet w największym upadku skrywa w sobie iskrę szlachetności, buntu i nadziei. Gorki pozbawia swych bohaterów wszystkiego, co świat może im zaoferować, obnaża ich świadomość, ich pragnienia i dążenia. Zostawia "gołego" człowieka na pastwę prawdy i fałszu, złudzeń i autentycznej potrzeby wolności, do której prawo nadaje każdemu. Satin w swych wielkich monologach. Jest to wolność za wszelką cenę, prawo do decydowania o swoim losie i tworzenia własnego głębszego sensu. Człowiek dla niego to idea, filozoficzne pojęcie, którym się upaja. Pojedyncze istnienie nie zasługuje na jego uwagę. Samobójstwo Aktora komentuje w sposób wstrząsający w swej obojętności. W opozycji wobec Satina wprowadza Gorki postać Łuki - czlowieka, dla którego nie istnieją już żadne świętości, żadne ideały, który stawia znak równości między fałszem a prawdą, jeżeli mogą one służyć poprawieniu doli bezradnych i nieszczęśliwych. Łuka dostrzega jednak pojedynczych ludzi takich, jakimi są. Ta dwoistość w ujęciu człowieka sprawia, że pojedynek Łuki i Satina pozostaje nierozstrzygnięty. Gorki nie był zadowolony z wymowy swej sztuki, nazwał ją nawet "sztuką szkodliwą". W 1904 napisał poemat filozoficzny "Człowiek", w którym próbował rozwinąć monolog Satina. Utwór ten okazał się jednak całkowicie nieudany. [pat]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
NA DNIE
Dramat
AutorMaksym Gorki
PrzekładAnna Kamieńska
PrzekładJan Śpiewak

Patrz także:
schowaj

 • 1961
  Spektakl telewizyjny / Maksym Gorki / Lidia Zamkow
2018.05.30 23:51:14
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl