Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PROSZĘ MNIE WYPUŚCIĆ

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1990
  • Premiera:
    1991. 02. 14

W dziale rękopisów Biblioteki im. Lenina w Moskwie zachowały się kopie i brulionowe zapisy listów Michaiła Bułhakowa z lat 1929-38, skierowanych do rozmaitych wysokich instancji partyjnych i państwowych, zawierające dramatyczne prośby o pozwolenie na wyjazd z kraju, na emigrację. Bułhakow, w dzisiejszym rozumieniu tego słowa, dysydentem nie był, chociaż kto wie, czy nie wolałby dzielić jednoznacznie tragicznego losu wielu swoich kolegów. Nie był zesłany, nie zginął w czasie wielkich czystek, nie został nawet aresztowany. Dręczono go w sposób wysoce wyrafinowany, uderzając w miejsce najczulsze dla artysty - w twórczość pisarską. Wyniszczenie przebiegało metodycznie i brutalnie. Przez wiele lat nie pozwolono na wydrukowanie ani jednej linijki tekstu, nie wystawiano jego dramatów (a jeżeli nawet podejmowano takie próby, to natychmiast zdejmowano sztuki z afisza), nie pozwalano na pracę w teatrze. Bez środków do życia, bezustannie zwodzony, trzymany w niepewności, wyszydzany - walczył mozolnie i z determinacją o prawo do publicznego istnienia. Kiedy już nie mógł wytrzymać, uznając, że dalsza walka nie ma sensu, chciał wyjechać. Wysyłał listy do władz, prośby, monity i błaganie o pozwolenie na opuszczenie kraju, na krótki chociażby oddech. Listy najczęściej pozostawały bez odpowiedzi. Załamany Bułhakow pisał - "...proszę Radziecki Rząd by postąpił ze mną jak uzna za stosowne, byleby jakoś postąpił". Oczywiście nigdy i nigdzie nie wyjechał. Monodram Bronisława Wrocławskiego, nagrodzony na toruńskim Festiwalu Teatru Jednego Aktora, próbuje w teatralnej inscenizacji odnaleźć ekwiwalent dla stylistycznych dysonansów, składniowych dziwactw, pokrętnych myśli tak obcych "nieskazitelnemu" językowi utworów pisarza, a będących świadectwem tragedii człowieka. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PROSZĘ MNIE WYPUSCIĆ
AutorMichaił Bułhakow
PrzekładIrena Lewandowska
2017.05.15 00:59:02
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
e-teatr.plAnna GostkowskaInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych