Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Zofia Ordyńska

Zofia Ordyńska

 
zwiń

 • 1882. 03. 14
  Data urodzenia
  Tarnów
 • 1899
  Wykształcenie
  Szkoła Dramatyczna S. Knake-Zawadzkiego w Krakowie
 • 1967
  Odznaczenie
  Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
 • 1972. 11. 08
  Data śmierci
  Warszawa; pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, kwatera A/33 (I/5)

Właściwie: Zofia Pindelska-Burzyńska. Występowała także pod pseudonimem Delska.
Aktorka. Kształciła się w Krakowie na humanistycznych kursach A. Baranieckiego i w konserwatorium krakowskim w klasie fortepianu. Po ukończeniu szkoły dramatycznej grała w krakowskim Teatrze Ludowym (1900-1904), później w Teatrze Polskim w Poznaniu. W 1906 wyszła za mąż za rejenta Konstantego Burzyńskiego i na 10 lat ustąpiła ze sceny. Zajęła się wychowaniem syna (późniejszego literata Romana Burzyńskiego) i pracą społeczną. Po śmierci męża wróciła na scenę. Wiosną 1917 została zaangażowana do Teatru Miejskiego we Lwowie. Przyjęła wtedy nazwisko Ordyńska. Następnie przeniosła się do Krakowa, gdzie grała m. in. w Teatrze im. Słowackiego oraz "Bagatela". W drugiej połowie lat 30-tych przeniosła się do Warszawy, występowała w Teatrze Malickiej, "Wielkiej Operetce", Teatrze 8.15. W okresie okupacji niemieckiej grała w teatrach jawnych, za co po wojnie została ukarana przez ZASP naganą i rocznym zawieszeniem w pracach organizacyjnych. W latach 1947-71 była aktorką Teatru Dramatycznego w Szczecinie. W 1965 r. otrzymała tytuł członka zasłużonego SPATiF-ZASP, w tymże roku obchodziła oficjalny jubileusz 60-lecia pracy artystycznej w Teatrze Polskim w Szczecinie. Jej pożegnalny występ odbył się w kwietniu 1970 r., z okazji 70-lecia pracy na scenie. Przed śmiercią mieszkała w Warszawie. Była cenioną aktorką teatralną, o bogatym dorobku wspaniałych kreacji dramatycznych. Przez wiele lat poza występami w teatrze zajmowała się pracą literacką i dziennikarską. Opublikowała tom wspomnień pt. "To już prawie sto lat. Pamiętnik aktorki" (Wrocław, 1970).

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

  Obsada aktorska
  schowaj

 • 1937
  Film fabularny
  Obsada aktorska (Maria, żona Stolarskiego)
2019.12.27 01:11:29
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego