Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Krystyna Severin-Zelwerowicz

 

 • 1900. 12. 16
  Data urodzenia
  Petersburg; niektóre źródła podają rok urodzenia: 1903
 • 1974. 08. 30
  Data śmierci
  Warszawa

Aktorka, reżyser. Ukończyła kursy wokalno-dramatyczne J. Hryniewieckiej oraz Oddział Dramatyczny przy Konserwatorium Muzycznym w Warszawie. Występowała w teatrach: im. Bogusławskiego w Warszawie (1925-26), Miejskim w Lublinie (1926-27), Miejskich w Warszawie (1927-29), Miejskich w Wilnie (1929-31), Polskim w Warszawie (1931-33), TKKT w Warszawie (1933-35). W 1933 rozpoczęła studia reżyserskie w PIST i po ich ukończeniu nie powróciła już do aktorstwa. Do wybuchu wojny reżyserowała w teatrach i w studiu filmowym Józefa Lejtesa "Falanga". Podczas okupacji nie pracowała artystycznie, była współudziałowczynią kawiarni "U aktorek". Po wojnie reżyserowała w teatrach Zakopanego, Krakowa i Warszawy, gdzie pełniła w różnych teatrach funkcje m.in. dyrektora administracyjnego, kierownika artystycznego i wicedyrektora. Współpracowała z PAGART-em.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

  Asystent reżysera
  schowaj

 • 1938
  Film fabularny
  Asystent reżysera
 • 1937
  Film fabularny
  Asystent reżysera
 • Współpraca reżyserska
  schowaj

 • 1938
  Film fabularny
  Współpraca reżyserska
2018.05.04 18:59:12
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor